F 900 R - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 BMW F 900 R is a middleweight naked bike that appeals to riders seeking a balance of performance and everyday practicality. Known for its agile handling, manageable 211kg wet weight, and accessible 770mm seat height, it excels as a versatile platform for both commuting and spirited riding. Its liquid-cooled engine delivers responsive power while modern safety features like ABS Pro provide confidence in varied conditions.
2025
General information | |
| Color Options | Snapper Rocks Blue Metallic, Triple Black, Sport |
| Price | US$ 8995. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Sport |
| Year | 2025 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5. Closed-loop 3-way catalytic converter. |
| Emission | 97.4 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 4.20 litres/100 km (23.8 km/l or 56.00 mpg) |
| Clutch | Multiple-disc wet clutch (anti hopping), mechanically operated |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 86.0 x 77.0 mm (3.4 x 3.0 inches) |
| Compression Ratio | 13.1:1 |
| Max Torque | 92.2 Nm (9.4 kgf-m or 68.0 ft.lbs) @ 6750 RPM |
| Max Power | 105.0 HP (76.6 kW)) @ 8500 RPM |
| Engine Type | Twin, four-stroke |
| Capacity | 895.0 ccm (54.61 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 13.00 litres (3.43 US gallons) |
| Wheelbase | 1514 mm (59.6 inches) |
| Overall Width | 813 mm (32.0 inches) |
| Overall Length | 2140 mm (84.3 inches) |
| Overall Height | 1130 mm (44.5 inches) |
| Seat Height | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.5277 HP/kg |
| Wet Weight | 211.0 kg (465.2 pounds) |
| Dry Weight | 199.0 kg (438.7 pounds) |
F 900 R dimensions and frame | |
| Wheels | Cast aluminum |
| Rear Brakes | Single disc. BMW Motorrad ABS Pro |
| Brake Disc Diameter | 265 mm (10.4 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS. Floating discs. Two-piston calipers. |
| Rear Tyre | 180/55-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Wheel Travel | 140 mm (5.5 inches) |
| Rear Suspension | Cast aluminium dual swing arm, central spring strut, spring pre-load hydraulically adjustable, rebound damping adjustable |
| Front Wheel Travel | 135 mm (5.3 inches) |
| Front Suspension | Upside-down telescopic fork, Ø 43 mm |
| Trail | 114 mm (4.5 inches) |
| Frame | Bridge-type, steel shell construction |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 199.6 km/h (124.0 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 BMW F 900 R discussion group or the general BMW discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Fork tube size | 43 mm (1.7 inches) |
| Tire pressure rear | 42 PSI (2.9 Bar or 290 kPa) |
| Tire pressure front | 36 PSI (2.5 Bar or 250 kPa) |
| Sprockets | 17/44 (front/rear) |
| Idle speed | 1250 +/- 50 RPM |
| Spark plugs | NGK LMAR8J-9E |
| Brake fluid | DOT 4 |
| Engine oil | SAE 5W-40 |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Warranty | 3 years |
| Lighting | LED headlamps |
| Electrical | Permanent magnetic alternator 416 W. 12 V, 12 Ah, maintenance-free battery. |
| Instruments | 6.5” TFT display with BMW Motorrad Connectivity |
| Oil capacity | 3.00 litres (3.17 US quarts) |
| Reserve fuel capacity | 3.50 litres (0.92 US gallons) |
| Alternate seat height | 860 mm (33.9 inches) If adjustable, highest setting. |
| Rake (fork angle) | 29.5° |
| Driveline | Endless O-ring chain with shock damping in rear wheel hub |
| Lubrication system | Dry sump |
| Motorcycle name | BMW F 900 R |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations































Please Login or Register if you would like to leave a comment.