Fat Boy 117 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Harley-Davidson Fat Boy 117 is an iconic cruiser built for riders seeking classic American styling with modern performance. Its muscular 117-cubic-inch engine, low 25.9-inch seat height, and wide stance make it ideal for cruiser enthusiasts who prioritize comfortable highway riding and commanding presence. Known for its distinctive design, premium Lakester wheels, and accessible power delivery, the Fat Boy appeals to both experienced riders and those transitioning to larger machines.
2025
General information | |
| Color Options | Vivid Black, , Billiard Gray, Blue Burst, Whisky Fire/Vivid Black |
| Category | Custom / cruiser |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 116.0 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 5.00 litres/100 km (20.0 km/l or 47.04 mpg) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Air |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Electronic Sequential Port Fuel Injection |
| Bore x Stroke | 102.0 x 114.0 mm (4.0 x 4.5 inches) |
| Compression Ratio | 10.3:1 |
| Max Torque | 170.9 Nm (17.4 kgf-m or 126.0 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Engine Details | Milwaukee-Eight® 117 |
| Capacity | 1917.4 ccm (117.00 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 18.93 litres (5.00 US gallons) |
| Wheelbase | 1651 mm (65.0 inches) |
| Ground Clearance | 114 mm (4.5 inches) |
| Overall Width | 1016 mm (40.0 inches) |
| Overall Length | 2365 mm (93.1 inches) |
| Seat Height | 658 mm (25.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.3417 HP/kg |
| Wet Weight | 314.8 kg (694.0 pounds) |
| Dry Weight | 304.4 kg (671.0 pounds) |
Fat Boy 117 dimensions and frame | |
| Wheels | Machined, Lakester cast aluminum wheels. Michelin® Scorcher® ´11´ tires. |
| Rear Brakes | Single disc. Optional ABS. 2-piston. |
| Front Brakes | Double disc. Optional ABS. 4-piston. |
| Rear Tyre | 240/40-R18 |
| Front Tyre | 160/60-R18 |
| Rear Suspension | Hidden, free piston, coil-over monoshock; 43mm stroke; toolless hydraulic preload adjustment |
| Front Suspension | Dual-bending valve 49 mm telescopic with aluminum fork triple clamps; dual rate spring; ´beer can´ covers |
| Trail | 104 mm (4.1 inches) |
Other specs | |
| (40.1 out of 100)Click here for complete rating. | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Harley-Davidson Fat Boy 117 discussion group or the general Harley-Davidson discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Lighting | All LED |
| Instruments | 5-inch analog speedometer with digital gear, odometer, fuel level, clock, trip, range and tachometer indication |
| Oil capacity | 4.70 litres (4.97 US quarts) |
| Rake (fork angle) | 30.0° |
| Exhaust system | 2-into-2 staggered, catalyst in muffler |
| Driveline | 34/46 ratio primary |
| Power | 104.0 HP (75.9 kW)) @ 4800 RPM |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Year | 2025 |
| Motorcycle name | Harley-Davidson Fat Boy 117 |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.