Freewheeler - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Harley-Davidson Freewheeler is a three-wheeled cruiser designed for riders seeking stability and comfort without sacrificing iconic Harley style. Its low 26.2-inch seat height and relaxed riding position make it accessible to a broad range of riders, while the added traction of three wheels provides confidence on curves and in challenging conditions. Known for its commanding presence and genuine cruising capability, the Freewheeler combines classic Harley character with modern safety features including dual-channel ABS braking.
2025
General information | |
| Color Options | Vivid Black, Billiard Gray,Whiskey Fire, Black |
| Price | US$ 31999. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Custom / cruiser |
| Model | Harley-Davidson Freewheeler |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 126.9 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 5.47 litres/100 km (18.3 km/l or 43.00 mpg) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Oil & air |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Electronic Sequential Port Fuel Injection |
| Bore x Stroke | 102.0 x 114.3 mm (4.0 x 4.5 inches) |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Max Torque | 161.4 Nm (16.5 kgf-m or 119.0 ft.lbs) @ 2750 RPM |
| Max Power | 90.0 HP (65.7 kW)) @ 4750 RPM |
| Engine Details | Milwaukee-Eight™ 114 |
| Capacity | 1868.0 ccm (113.99 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 22.71 litres (6.00 US gallons) |
| Wheelbase | 1670 mm (65.7 inches) |
| Ground Clearance | 125 mm (4.9 inches) |
| Overall Width | 1405 mm (55.3 inches) |
| Overall Length | 2615 mm (103.0 inches) |
| Seat Height | 665 mm (26.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.1815 HP/kg |
| Wet Weight | 513.0 kg (1,131.0 pounds) |
| Dry Weight | 495.8 kg (1,093.0 pounds) |
Freewheeler dimensions and frame | |
| Wheels | Cast Aluminum. Dunlop® Harley-Davidson Series tires. |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake). 2-piston caliper. ABS. |
| Front Brakes | Double disc. 4 piston caliper. ABS. |
| Rear Tyre | 215/45-R18 |
| Front Tyre | 130/60-B19 |
| Rear Suspension | Hand-adjustable emulsion rear suspension |
| Front Suspension | Telescopic fork, 49mm dual bending valve |
| Trail | 101 mm (4.0 inches) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Harley-Davidson Freewheeler discussion group or the general Harley-Davidson discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Carrying Capacity | Trunk, 2 cu ft |
| Lighting | Dual halogen headlight 55-watt 625 lumen low beam, 65-watt 1,570 lumen high beam, Incandescent tail/stop, front signal lights and rear turn signals |
| Instruments | Speedometer, fuel gauges; display features odometer, trip A, trip B, range to empty, and gear indicator |
| Oil capacity | 4.70 litres (4.97 US quarts) |
| Rake (fork angle) | 26.0° |
| Exhaust system | Shorty slash down-style chrome finish mufflers |
| Driveline | Chain, 34/46 ratio primary drive |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Model year | 2025 |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.