G 310 GS - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 BMW G 310 GS is an accessible adventure motorcycle designed for beginner and intermediate riders seeking an affordable entry into dual-sport riding. Its lightweight 175 kg frame, low 833 mm seat height, and composed handling characteristics make it ideal for mixed on-road and light off-road exploration. Known for reliability and value, the G 310 GS excels as a capable commuter with genuine adventure credentials.
2025
General information | |
| Color Options | Cosmic Black, Sport, Racing Red |
| Price | US$ 5695. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Sport |
| Year | 2025 |
| Model | BMW G 310 GS |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Closed-loop 3-way catalytic converter, emission standard EU-5 |
| Emission | 76.6 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 3.30 litres/100 km (30.3 km/l or 71.28 mpg) |
| Clutch | Multi-disc oil bath (anti-hopping) with self-reinforcement |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 80.0 x 62.1 mm (3.1 x 2.4 inches) |
| Compression Ratio | 10.9:1 |
| Max Torque | 28.0 Nm (2.9 kgf-m or 20.7 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Max Power | 34.0 HP (24.8 kW)) @ 9250 RPM |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 313.0 ccm (19.10 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 11.36 litres (3.00 US gallons) |
| Wheelbase | 1420 mm (55.9 inches) |
| Overall Width | 879 mm (34.6 inches) |
| Overall Length | 2075 mm (81.7 inches) |
| Overall Height | 1240 mm (48.8 inches) |
| Seat Height | 833 mm (32.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.1943 HP/kg |
| Dry Weight | 175.0 kg (385.8 pounds) |
| | |
G 310 GS dimensions and frame | |
| Wheels | Cast aluminium |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. single-piston floating caliper. |
| Brake Disc Diameter | 240 mm (9.4 inches) |
| Front Brakes | Single disc. ABS. 4-piston fixed caliper, radially mounted. |
| Rear Tyre | 150/70-R17 |
| Front Tyre | 110/80-R19 |
| Rear Wheel Travel | 180 mm (7.1 inches) |
| Rear Suspension | Cast aluminium dual swing arm, central spring strut, spring pre-load adjustable |
| Front Wheel Travel | 180 mm (7.1 inches) |
| Front Suspension | Inverted fork, Ø 41mm |
| Trail | 98 mm (3.9 inches) |
| Frame | Tubular space |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 141.6 km/h (88.0 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 BMW G 310 GS discussion group or the general BMW discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Warranty | 3-years or 36,000 miles warranty |
| Carrying Capacity | Luggage carrier |
| Lighting | LED headlight, turn indicators and rear light |
| Electrical | 12 V, 8 Ah, maintenance-free battery. Three-phase alternator 308 W. |
| Reserve fuel capacity | 1.00 litres (0.26 US gallons) |
| Rake (fork angle) | 26.7° |
| Exhaust system | Stainless steel |
| Driveline | X-ring chain with shock absorption in the real wheel hub |
| Lubrication system | Wet sump |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations































Please Login or Register if you would like to leave a comment.