Gold Wing Tour 50th Anniversary - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Honda Gold Wing Tour 50th Anniversary is a luxury touring cruiser designed for long-distance riders seeking ultimate comfort and refinement. Its commanding 383 kg presence, generous 20.82-liter fuel capacity, and plush suede seating make it ideal for transcontinental journeys. Known for smooth power delivery, advanced braking systems, and exceptional stability, it sets the standard for premium motorcycle touring.
2025
General information | |
| Color Options | Bourdeaux Red Metallic, Eternal Gold |
| Price | US$ 29200. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Touring |
| Model | Honda Gold Wing Tour 50th Anniversary |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Meets current California Air Resources Board (CARB) and EPA standards. |
| Emission | 129.9 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 5.60 litres/100 km (17.9 km/l or 42.00 mpg) |
| Clutch | Hydraulic, wet, multiplate with coil springs, assist slipper cam. Or 7-speed (DCT) Hydraulic, wet, multiplate with oil pressure. |
| Final Drive | Shaft drive (cardan) (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Transistorized |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection. Programmed Fuel Injection (PGM-FI); 50mm throttle body |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 73.0 x 73.0 mm (2.9 x 2.9 inches) |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Max Torque | 170.0 Nm (17.3 kgf-m or 125.4 ft.lbs) @ 4500 RPM |
| Max Power | 124.7 HP (91.0 kW)) @ 5500 RPM |
| Capacity | 1833.0 ccm (111.85 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 20.82 litres (5.50 US gallons) |
| Wheelbase | 1699 mm (66.9 inches) |
| Ground Clearance | 130 mm (5.1 inches) |
| Overall Width | 925 mm (36.4 inches) |
| Overall Length | 2615 mm (103.0 inches) |
| Overall Height | 1430 mm (56.3 inches) |
| Seat Height | 745 mm (29.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 383.3 kg (845.0 pounds) |
Gold Wing Tour 50th Anniversary dimensions and frame | |
| Seat | Suede/synthetic leather seats, relaxed pillion back rest angle |
| Rear Brakes | Single disc. 3-piston calipers. ABS: |
| Brake Disc Diameter | 316 mm (12.4 inches) |
| Front Brakes | Double disc. Floating discs. 6-piston calipers. ABS. |
| Rear Tyre | 200/55-R16 |
| Front Tyre | 130/70-R18 |
| Rear Wheel Travel | 104 mm (4.1 inches) |
| Rear Suspension | Pro Arm® single-side swingarm with Pro-Link® single shock |
| Front Wheel Travel | 109 mm (4.3 inches) |
| Front Suspension | Double Wishbone Type |
| Trail | 109 mm (4.3 inches) |
| Frame | Twin-spar aluminum frame |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Honda Gold Wing Tour 50th Anniversary discussion group or the general Honda discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Model ID:GL 1800SE |
| Warranty | Transferable, unlimited-mileage limited warranty; extended coverage available with a Honda Protection Plan. |
| Carrying Capacity | Saddle bags, top box, glovebox (121 L total) |
| Lighting | Full LED lighting, LED fog lights and auto-cancelling indicators. |
| Instruments | 7-inch TFT screen, gyrocompass navigation |
| Oil capacity | 4.40 litres (4.65 US quarts) |
| Rake (fork angle) | 30.5° |
| Engine type | Six cylinder boxer, four-stroke |
| Model year | 2025 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations































Please Login or Register if you would like to leave a comment.