Gold Wing Tour Airbag Automatic DCT Anniversary - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Honda Gold Wing Tour Airbag Automatic DCT Anniversary is a premium touring cruiser designed for long-distance riders seeking ultimate comfort and advanced safety features. Known for its exceptional stability, integrated airbag system, and automatic transmission, this heavyweight tourer excels at effortless highway cruising with its spacious seating and comprehensive technology package.
2025
General information | |
| Color Options | Bourdeaux Red |
| Price | US$ 33500. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Touring |
| Year | 2025 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Meets current California Air Resources Board (CARB) and EPA standards. |
| Emission | 129.9 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 5.60 litres/100 km (17.9 km/l or 42.00 mpg) |
| Clutch | Seven-speed automatic DCT, plus reverse and walking mode |
| Final Drive | Shaft drive (cardan) (final drive) |
| Gearbox | 7-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Computer-controlled digital with three-dimensional mapping |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection. Programmed Fuel Injection |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 73.0 x 73.0 mm (2.9 x 2.9 inches) |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Max Torque | 167.0 Nm (17.0 kgf-m or 123.2 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Max Power | 118.0 HP (86.1 kW)) @ 5500 RPM |
| Engine Type | Six cylinder boxer, four-stroke |
| Capacity | 1833.0 ccm (111.85 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 21.01 litres (5.55 US gallons) |
| Wheelbase | 1699 mm (66.9 inches) |
| Seat Height | 744 mm (29.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 388.3 kg (856.0 pounds) |
| | |
Gold Wing Tour Airbag Automatic DCT Anniversary dimensions and frame | |
| Seat | Urethane. Waterproof cover. |
| Rear Brakes | Single disc. CBS three-piston calipers. |
| Brake Disc Diameter | 316 mm (12.4 inches) |
| Front Brakes | Double disc. Floating discs. CBS three-piston calipers |
| Rear Tyre | 200/55-16 |
| Front Tyre | 130/70-18 |
| Rear Wheel Travel | 104 mm (4.1 inches) |
| Rear Suspension | Pro Arm® single-side swingarm with Pro-Link® single shock |
| Front Wheel Travel | 109 mm (4.3 inches) |
| Front Suspension | Double Wishbone Type; |
| Trail | 109 mm (4.3 inches) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Honda Gold Wing Tour Airbag Automatic DCT Anniversary discussion group or the general Honda discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Windscreen. Model ID: GL1800DASE |
| Warranty | 3 years transferable, unlimited-mileage limited warranty; extended coverage available with a Honda Protection Plan. |
| Carrying Capacity | Trunc, saddle bags |
| Lighting | LED lights |
| Rake (fork angle) | 30.5° |
| Motorcycle name | Honda Gold Wing Tour Airbag Automatic DCT Anniversary |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations































Please Login or Register if you would like to leave a comment.