Gold Wing Tour Automatic DCT - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Honda Gold Wing Tour Automatic DCT is a premium touring motorcycle designed for long-distance cruising and rider comfort. Known for its advanced dual-clutch transmission, luxurious seating, and stability-enhancing suspension geometry, it accommodates both solo and two-up riding on extended journeys. This full-featured tourer excels at effortless highway miles with its 21-liter fuel capacity and sophisticated braking system.
2025
General information | |
| Color Options | Light Silver Metallic |
| Price | US$ 29700. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Touring |
| Model | Honda Gold Wing Tour Automatic DCT |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Meets current California Air Resources Board (CARB) and EPA standards. |
| Emission | 129.9 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 5.60 litres/100 km (17.9 km/l or 42.00 mpg) |
| Clutch | Seven-speed automatic DCT, plus reverse and walking mode |
| Final Drive | Shaft drive (cardan) (final drive) |
| Gearbox | 7-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Computer-controlled digital with three-dimensional mapping |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection. Programmed Fuel Injection |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 73.0 x 73.0 mm (2.9 x 2.9 inches) |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Max Torque | 167.0 Nm (17.0 kgf-m or 123.2 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Capacity | 1833.0 ccm (111.85 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 21.01 litres (5.55 US gallons) |
| Wheelbase | 1699 mm (66.9 inches) |
| Seat Height | 744 mm (29.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 384.2 kg (847.0 pounds) |
| | |
Gold Wing Tour Automatic DCT dimensions and frame | |
| Seat | Urethane. Waterproof cover. |
| Rear Brakes | Single disc. CBS three-piston calipers. |
| Brake Disc Diameter | 316 mm (12.4 inches) |
| Front Brakes | Double disc. Floating discs. CBS three-piston calipers |
| Rear Tyre | 200/55-16 |
| Front Tyre | 130/70-18 |
| Rear Suspension | Pro Arm® single-side swingarm with Pro-Link® single shock; 4.1 inches travel |
| Front Suspension | Double Wishbone Type; 4.3 inches travel |
| Trail | 109 mm (4.3 inches) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Honda Gold Wing Tour Automatic DCT discussion group or the general Honda discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Windscreen. Model id GL1800TD. Four ride modes: Tour, Sport, Rain, and Econ. |
| Warranty | 3 year transferable, unlimited-mileage limited warranty; extended coverage available with a Honda Protection Plan. |
| Carrying Capacity | Saddle bags, top bo |
| Lighting | LED lights |
| Rake (fork angle) | 30.5° |
| Power | 118.0 HP (86.1 kW)) @ 5500 RPM |
| Engine type | Six cylinder boxer, four-stroke |
| Year | 2025 |































Please Login or Register if you would like to leave a comment.