Guzzi V85 Strada - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | Black, Grey |
| Price | US$ 12290. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Sport |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5+ |
| Emission | 113.7 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 4.90 litres/100 km (20.4 km/l or 48.00 mpg) |
| Final Drive | Shaft drive (cardan) (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Air |
| Fuel Control | Overhead Valves (OHV) |
| Induction | Injection |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| Bore x Stroke | 84.0 x 77.0 mm (3.3 x 3.0 inches) |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Max Torque | 83.0 Nm (8.5 kgf-m or 61.2 ft.lbs) @ 5100 RPM |
| Engine Details | 90° V-twin., titanium intake valves |
| Engine Type | V2, four-stroke |
| Capacity | 853.0 ccm (52.05 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 23.00 litres (6.08 US gallons) |
| Wheelbase | 1530 mm (60.2 inches) |
| Overall Width | 950 mm (37.4 inches) |
| Overall Length | 2240 mm (88.2 inches) |
| Seat Height | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.3828 HP/kg |
| Wet Weight | 226.0 kg (498.2 pounds) |
| Dry Weight | 209.0 kg (460.8 pounds) |
Guzzi V85 Strada dimensions and frame | |
| Wheels | Cast aluminum |
| Rear Brakes | Single disc. 2 pistons caliper. ABS. |
| Brake Disc Diameter | 260 mm (10.2 inches) |
| Front Brakes | Double disc. Radial Brembo calipers with 4 opposed pistons. ABS. |
| Rear Tyre | 150/70-17 |
| Front Tyre | 110/80-19 |
| Rear Wheel Travel | 170 mm (6.7 inches) |
| Rear Suspension | Lateral monoshock with adjustable preload and rebound damping. |
| Front Wheel Travel | 170 mm (6.7 inches) |
| Front Suspension | Ø 41 mm USD fork with adjustable preload and rebound damping. |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Moto Guzzi V85 Strada discussion group or the general Moto Guzzi discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Ride by Wire, 5 Riding Mode. Traction control. Cruise Control. Windshield. USB. |
| Warranty | 24 months limited |
| Lighting | LED lights |
| Reserve fuel capacity | 5.00 litres (1.32 US gallons) |
| Output | 80.0 HP (58.4 kW)) @ 7750 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |
| Motorcycle name | Moto Guzzi V85 Strada |

No pictures available







Please Login or Register if you would like to leave a comment.