Morini Calibro Bagger - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | Quartz black |
| Price | US$ 6799. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Touring |
| Year | 2025 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Clutch | Wet multidisc |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Bosch, 38 mm |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 84.0 x 63.0 mm (3.3 x 2.5 inches) |
| Compression Ratio | 11.3:1 |
| Max Torque | 68.0 Nm (6.9 kgf-m or 50.2 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Max Power | 69.0 HP (50.4 kW)) @ 8500 RPM |
| Engine Type | Twin, four-stroke |
| Capacity | 694.0 ccm (42.35 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 15.00 litres (3.96 US gallons) |
| Wheelbase | 1490 mm (58.7 inches) |
| Ground Clearance | 140 mm (5.5 inches) |
| Overall Width | 860 mm (33.9 inches) |
| Overall Length | 2220 mm (87.4 inches) |
| Overall Height | 1190 mm (46.9 inches) |
| Seat Height | 725 mm (28.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.3450 HP/kg |
| Dry Weight | 200.0 kg (440.9 pounds) |
| | |
Morini Calibro Bagger dimensions and frame | |
| Wheels | Alloy rims |
| Rear Brakes | Single disc. Single-piston floating caliper. ABS. |
| Brake Disc Diameter | 255 mm (10.0 inches) |
| Front Brakes | Single disc. 2-piston caliper. ABS. |
| Rear Tyre | 180/70-R16 |
| Front Tyre | 130/70-R18 |
| Rear Wheel Travel | 110 mm (4.3 inches) |
| Rear Suspension | Dual shock, adjustable for spring preload |
| Front Wheel Travel | 140 mm (5.5 inches) |
| Front Suspension | Telescopic fork, 41 mm |
| Frame | Double Steel Cradle |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Moto Morini Calibro Bagger discussion group or the general Moto Morini discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Chinese bike made by Zhongneng. |
| Warranty | 36 months unlimited miles |
| Carrying Capacity | 19L rigid bags |
| Lighting | LED headlight |
| Instruments | Digital |
| Motorcycle name | Moto Morini Calibro Bagger |

No pictures available







Please Login or Register if you would like to leave a comment.