Guzzi V85 Tt - 2026 Specifications and Reviews
The 2026 Moto Guzzi V85 TT is a versatile middleweight adventure bike designed for riders seeking accessible off-road capability without sacrificing on-road manners. Its 853cc air-cooled V-twin delivers 80 horsepower and 83 Nm of torque, offering enough character and performance for weekend explorations and light trail work. Best known for combining classic Guzzi styling with practical adventure touring credentials at an attractive price point.
2026
General information | |
| Color Options | Rosso Fuji red, Grigio Tambora Grey |
| Price | US$ 12690. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Enduro / offroad |
| Model | Moto Guzzi V85 TT |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Emission | 113.7 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 4.90 litres/100 km (20.4 km/l or 48.00 mpg) |
| Final Drive | Shaft drive (cardan) (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Air |
| Fuel Control | Overhead Valves (OHV) |
| Induction | Injection. 52 mm |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| Bore x Stroke | 84.0 x 77.0 mm (3.3 x 3.0 inches) |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Max Torque | 83.0 Nm (8.5 kgf-m or 61.2 ft.lbs) @ 5100 RPM |
| Max Power | 80.0 HP (58.4 kW)) @ 7750 RPM |
| Engine Details | 90° V-twin., titanium intake valves |
| Capacity | 853.0 ccm (52.05 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 23.00 litres (6.08 US gallons) |
| Wheelbase | 1530 mm (60.2 inches) |
| Overall Width | 950 mm (37.4 inches) |
| Overall Length | 2240 mm (88.2 inches) |
| Seat Height | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.3828 HP/kg |
| Wet Weight | 230.0 kg (507.1 pounds) |
| Dry Weight | 209.0 kg (460.8 pounds) |
Guzzi V85 Tt dimensions and frame | |
| Wheels | Wire spoked. Metzeler tires. |
| Rear Brakes | Single disc. Floating 2 pistons caliper. ABS. |
| Brake Disc Diameter | 260 mm (10.2 inches) |
| Front Brakes | Double disc. Radial Brembo calipers with 4 opposed pistons. ABS. |
| Rear Tyre | 150/70-R17 |
| Front Tyre | 110/80-R19 |
| Rear Wheel Travel | 170 mm (6.7 inches) |
| Rear Suspension | Lateral monoshock with adjustable preload and rebound damping. Remote spring preload adjustability. |
| Front Wheel Travel | 170 mm (6.7 inches) |
| Front Suspension | Upside down hydraulic telescopic fork Ø 41 mm, with adjustable extension and spring preload. |
| Frame | Tubular steel trellis f |
| | |
Other specs | |
| (86.5 out of 100)Click here for complete rating. | Â |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Moto Guzzi V85 TT discussion group or the general Moto Guzzi discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Ride by Wire, 5 Riding Mode. Traction control. Cruise control. Small windshield. |
| Lighting | LED lights |
| Reserve fuel capacity | 5.00 litres (1.32 US gallons) |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Model year | 2025 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.