Harley-Davidson CVO Pan America - 2024 Specifications and Reviews
The 2024 Harley-Davidson CVO Road Glide is a premium touring cruiser designed for riders seeking uncompromising comfort on long-distance journeys. Powered by the Milwaukee-Eight VVT121 engine producing 115 hp and 188.5 Nm of torque, it combines classic cruiser styling with advanced technology for extended highway exploration. Known for its legendary reliability, premium appointments, and commanding presence, this CVO variant represents the pinnacle of Harley touring capability.
2024
General information | |
| Price as new | Do you know this bike?Click here to rate it. We miss 2 votes to show the rating. |
| Category | Touring |
| Year | 2024 |
| Model | Harley-Davidson CVO Road Glide |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Dual, with crossover |
| Greenhouse gases | 121.3 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 5.23 litres/100 km (19.1 km/l or 44.98 mpg) |
| Driveline | Chain, 34/46 ratio primary drive |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Transmission type | Belt (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Oil & air |
| Lubrication system | Dry sump |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Injection. Electronic Sequential Port Fuel Injection |
| Bore x stroke | 103.5 x 117.5 mm (4.1 x 4.6 inches) |
| Compression | 11.4:1 |
| Torque | 188.5 Nm (19.2 kgf-m or 139.0 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Power | 115.0 HP (83.9 kW)) @ 4500 RPM |
| Engine details | Milwaukee-Eight® VVT121 |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 1983.0 ccm (121.00 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Dunlop® Harley-Davidson Series, bias blackwall front and rear |
| Rear brakes | Single disc. ABS. 4-piston |
| Front brakes | Double disc. ABS. 4-piston |
| Rear tire | 180/55-B18 |
| Front tire | 130/60-B21 |
| Rear suspension | Twin shocks |
| Front suspension | 47 mm Inverted 1x1 Front Forks |
| Trail | 173 mm (6.8 inches) |
| Rake (fork angle) | 26.0° |
Physical measures and capacities | |
| Oil capacity | 4.90 litres (5.18 US quarts) |
| Fuel capacity | 22.71 litres (6.00 US gallons) |
| Wheelbase | 1625 mm (64.0 inches) |
| Ground clearance | 145 mm (5.7 inches) |
| Overall length | 2410 mm (94.9 inches) |
| Seat height | 678 mm (26.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.3073 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 391.0 kg (862.0 pounds) |
| Dry weight | 374.2 kg (825.0 pounds) |
Other specs | |
| Carrying capacity | Saddle bags |
| Light | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instruments | Display features odometer, trip A, trip B, range to empty and gear indicator; and larger tell-tale indicators. |
| Starter | Electric |
| Color options | Copperhead, Legendary Orange |






































Please Login or Register if you would like to leave a comment.