Harley-Davidson Road Glide 3 - 2023 Specifications and Reviews
The 2023 Harley-Davidson Road Glide 3 is a heavyweight touring cruiser designed for riders seeking long-distance comfort and classic American style. Powered by the Milwaukee-Eight 114 engine delivering 90 hp and 161.4 Nm of torque, it excels at covering vast distances with its spacious seating, advanced infotainment systems, and premium touring amenities. Best known for its distinctive batwing fairing and smooth ride quality, this bike suits experienced riders who prioritize comfort and capability on extended highway journeys.
2023
General information | |
| Category | Touring |
| Year | 2023 |
| Model | Harley-Davidson Road Glide 3 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Shorty slash down-style chrome finish mufflers |
| Greenhouse gases | 126.9 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 5.47 litres/100 km (18.3 km/l or 43.00 mpg) |
| Driveline | Chain, 34/46 ratio primary drive |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Transmission type | Belt (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Dry sump |
| Fuel system | Injection. Electronic Sequential Port Fuel Injection |
| Bore x Stroke | 102.0 x 114.3 mm (4.0 x 4.5 inches) |
| Compression | 10.5:1 |
| Torque | 161.4 Nm (16.5 kgf-m or 119.0 ft.lbs) @ 2750 Revolutions">RPM |
| Power | 90.0 Horsepower">HP (65.7 Kilowatt">kW)) @ 4750 Revolutions">RPM |
| Engine details | Milwaukee-Eightâ„¢ 114 |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 1868.2 ccm (114.00 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Cast aluminum wheels. Dunlop® Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake). ABS |
| Front brakes | Double disc. ABS. 4-piston |
| Rear tire | 215/45-R18 |
| Front tire | 130/70-B19 |
| Rear Suspension | Twin shocks. Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension. |
| Front Suspension | 49mm Dual Bending Valve. |
| Trail | 101 mm (4.0 inches) |
| Rake (fork angle) | 26.0° |
Physical measures and capacities | |
| Oil capacity | 4.70 litres (4.97 US quarts) |
| Fuel capacity | 22.71 litres (6.00 US gallons) |
| Wheelbase | 1669 mm (65.7 inches) |
| Ground clearance | 142 mm (5.6 inches) |
| Overall length | 2616 mm (103.0 inches) |
| Seat height | 673 mm (26.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.1765 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 527.5 kg (1,163.0 pounds) |
| Dry weight | 509.8 kg (1,124.0 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Trike. Small windshield. Traction control. Cruise control. Infotainment. USB. Bluetooth. Wind Tunnel tested body-mounted Shark fairing. |
| Carrying capacity | Hard saddle bags, 2.0 cu ft volume |
| Light | Dual halogen headlight |
| Instruments | Full Color TFT. Speedometer, tachometer, fuel, and voltage gauges; display features odometer, trip A, trip B, range to empty, gear indicator |
| Starter | Electric |
| Color options | Vivid Black, Bright Billiard Blue, Gray Haze |
Maintenance and service data | |
| Fork tube size | 49 mm (1.9 inches) |
Rider Reviews
Total comments: 1







































Please Login or Register if you would like to leave a comment.