Harley-Davidson Softail Slim - 2018 Specifications and Reviews
The 2018 Harley-Davidson Softail Slim appeals to riders seeking classic styling with modern performance. Powered by the Milwaukee-Eight 107 engine and featuring a low 26-inch seat height, it excels as an accessible cruiser for both experienced and newer riders. Known for its iconic retro design and manageable weight, this bike balances authentic Harley character with everyday ridability.
General information | |
| Category | Custom / cruiser |
| Year | 2018 |
| Model | Harley-Davidson Softail Slim |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | 2-into-2 shotgun; catalyst in muffler |
| Greenhouse gases | 127.6 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 5.50 litres/100 km (18.2 km/l or 42.77 mpg) |
| Driveline | Chain 34/46 ratio primary drive |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Transmission type,final drive | Belt |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Air |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Injection. Electronic Sequential Port Fuel Injection (ESPFI) |
| Bore x Stroke | 100.0 x 111.1 mm (3.9 x 4.4 inches) |
| Compression | 10.0:1 |
| Torque | 145.00 Nm (14.8 kgf-m or 107.0 ft.lbs) @ 3000 Revolutions">RPM |
| Power | 86.00 Horsepower">HP (62.8 Kilowatt">kW)) @ 5020 Revolutions">RPM |
| Engine details | Milwaukee-Eight® 107 |
| Engine type | V2, four-stroke |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Gloss Black, Steel Laced |
| Rear brakes | Single disc. Optional ABS. 2-piston |
| Front brakes | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear tyre | 150/80-B16 |
| Front tyre | 130/90-B16 |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Trail | 147 mm (5.8 inches) |
| Rake (fork angle) | 30.0° |
Physical measures and capacities | |
| Oil capacity | 3.30 litres (0.22 quarts) |
| Fuel capacity | 18.90 litres (4.99 gallons) |
| Wheelbase | 1,630 mm (64.2 inches) |
| Ground clearance | 120 mm (4.7 inches) |
| Overall length | 2,310 mm (90.9 inches) |
| Seat height | 660 mm (26.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.2955 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 304.0 kg (670.2 pounds) |
| Dry weight | 291.0 kg (641.5 pounds) |
| | |
Other specs | |
| Light | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instruments | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Starter | Electric |
| Color options | Vivid Black, Black Denim, Industrial Gray Denim, Wicked Red, Bonneville Salt Denim |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.