Harley-Davidson Softail Slim S - 2016 Specifications and Reviews
The 2016 Harley-Davidson Softail Slim S is a lightweight cruiser designed for riders seeking classic styling with modern technology and handling. Known for its low seat height, manageable weight, and ABS-equipped braking, it suits both experienced and newer riders seeking comfortable, accessible cruiser performance. Its retro aesthetic combined with electronic instrumentation and reliable Harley engineering makes it an ideal entry into the brand's legendary lineup.
2016
General information | |
| Category | Custom / cruiser |
| Year | 2016 |
| Model | Harley-Davidson Softail Slim S |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Chrome, over/under shotgun exhaust with slash-cut mufflers |
| Greenhouse gases | 129.9 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 5.60 litres/100 km (17.9 km/l or 42.00 mpg) |
| Driveline | Chain 34/46 ratio primary drive |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Transmission type,final drive | Belt |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Air |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Injection. Electronic Sequential Port Fuel Injection |
| Bore x Stroke | 101.6 x 111.3 mm (4.0 x 4.4 inches) |
| Compression | 9.5:1 |
| Torque | 145.00 Nm (14.8 kgf-m or 107.0 ft.lbs) @ 4000 Revolutions">RPM |
| Power | 92.50 Horsepower">HP (67.5 Kilowatt">kW)) @ 5250 Revolutions">RPM |
| Engine details | Screamin´Eagle engine |
| Engine type | V2, four-stroke |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Black, Laced Steel |
| Rear brakes | Single disc. ABS. 2-piston |
| Front brakes | Single disc. ABS. 4-piston |
| Rear tyre | MU85-B16 |
| Front tyre | MT90-B16 |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Trail | 147 mm (5.8 inches) |
| Rake (fork angle) | 32.0° |
Physical measures and capacities | |
| Oil capacity | 3.30 litres (0.22 quarts) |
| Fuel capacity | 18.90 litres (4.99 gallons) |
| Wheelbase | 1,636 mm (64.4 inches) |
| Ground clearance | 115 mm (4.5 inches) |
| Overall length | 2,350 mm (92.5 inches) |
| Seat height | 650 mm (25.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.3003 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 321.0 kg (707.7 pounds) |
| Dry weight | 308.0 kg (679.0 pounds) |
Other specs | |
| Light | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instruments | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Starter | Electric |
| Color options | Olive Gold Denim, Vivid Black. |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.