Headbanger Gypsy Soul - 2011 Specifications and Reviews
The 2011 Headbanger Gypsy Soul is a custom cruiser designed for riders seeking authentic bobber styling and raw V-twin performance. Powered by a 1530cc S&S engine, it delivers classic American cruiser character with aggressive geometry and aggressive raking. Best known for its distinctive hardtail appearance and traditional custom aesthetic, it appeals to purists who value minimalist design and authentic craftsmanship.
General information | |
| Category | Custom / cruiser |
| Year | 2011 |
| Model | Headbanger Gypsy Soul |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | 2 in 1 Headbanger |
| Emission details | Euro 3 |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Air |
| Ignition | Alternator/Generator |
| Fuel system | Carburettor |
| Engine details | S and S 93 cu. in. |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 1530.00 ccm (93.36 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre dimensions | 180/55-16 |
| Front tyre dimensions | 100/70-19 |
| Front suspension | 41 mm telescopic fork |
| Rake (fork angle) | 34.0° |
| Frame type | Headbanger Softail |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 9.00 litres (2.38 gallons) |
| Wheelbase | 1,640 mm (64.6 inches) |
| Overall width | 406 mm (16.0 inches) |
| Overall length | 2,300 mm (90.6 inches) |
| Dry weight | 233.0 kg (513.7 pounds) |
Other specs | |
| Carrying capacity | Front and rear rack |
| Wheelbase | 1,490 mm (58.7 inches) |
| Ground clearance | 290 mm (11.4 inches) |
| Overall height | 1,230 mm (48.4 inches) |
| Power/weight ratio | 0.1114 HP/kg |
| Rear tyre | 25/10-12 |
| Front tyre | 25/8-12 |
| Rear Suspension | Gas shocks with pre-load adjustment |
| Front Suspension | Independent double A-arm |
| Driveline | CVT, R/N/H/L with front lock |
| Clutch | Automatic centrifugal |
| Fuel control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Bore x Stroke | 96.0 x 82.0 mm (3.8 x 3.2 inches) |
| Compression | 10.2:1 |
| Torque | 46.90 Nm (4.8 kgf-m or 34.6 ft.lbs) |
| Power | 37.55 Horsepower">HP (27.4 Kilowatt">kW)) |
| Capacity: | 594.00 ccm (36.25 cubic inches) |
| Model | Goes G 625i Max |
| Color options | Custom color |
| Starter | Electric |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.