Headbanger Gypsy Soul - 2012 Specifications and Reviews
The 2012 Headbanger Gypsy Soul is a lightweight cruiser designed for riders seeking classic styling with modern convenience. Its low 600mm seat height, compact wheelbase, and manageable 233kg weight make it ideal for both novice and shorter riders. Best known for its distinctive springer front suspension and retro aesthetic, this bike excels as an accessible entry-level cruiser.
General information | |
| Category | Custom / cruiser |
| Year | 2012 |
| Model | Headbanger Gypsy Soul |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | 2 in 1 Headbanger |
| Emission details | Euro 3 |
| Clutch | Dry Multiple Disc mechanical lever operated |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Dry sum lubrication |
| Ignition | Alternator/Generator |
| Fuel system | Carburettor |
| Engine details | S and S engine |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 1530.00 ccm (93.36 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes diameter | 292 mm (11.5 inches) |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes diameter | 292 mm (11.5 inches) |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre dimensions | 180/55-16 |
| Front tyre dimensions | 100/70-19 |
| Front suspension | Springer with shock absorber |
| Rake (fork angle) | 34.0° |
| Frame type | Headbanger Softail |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 7.00 litres (1.85 gallons) |
| Wheelbase | 1,640 mm (64.6 inches) |
| Overall width | 406 mm (16.0 inches) |
| Overall length | 2,300 mm (90.6 inches) |
| Seat height | 600 mm (23.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry weight | 233.0 kg (513.7 pounds) |
Other specs | |
| Comments | French brand. |
| Wheelbase | 1,285 mm (50.6 inches) |
| Overall height | 1,150 mm (45.3 inches) |
| Power/weight ratio | 0.0472 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 94.0 kg (207.2 pounds) |
| Seat | Dual |
| Rear tyre | 3.00-12 |
| Front tyre | 2.50-12 |
| Driveline | CVT |
| Torque | 4.00 Nm (0.4 kgf-m or 3.0 ft.lbs) @ 5500 Revolutions">RPM |
| Power | 4.15 Horsepower">HP (3.0 Kilowatt">kW)) @ 8000 Revolutions">RPM |
| Capacity: | 49.20 ccm (3.00 cubic inches) |
| Model | Goes G 55 R Sport |
| Color options | Custom color |
| Starter | Electric |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.