Honda Ape 100 - 2015 Specifications and Reviews
The 2015 Honda Ape 100 is a lightweight, compact commuter bike popular in Japan and Asia, designed for urban riders seeking nimble maneuverability and affordability. Its diminutive 87kg frame and minimal power output make it ideal for congested city streets and novice riders. Known for its reliability and iconic retro styling, this fuel-efficient scooter-like motorcycle prioritizes practicality over performance.
General information | |
| Category | Allround |
| Year | 2015 |
| Model | Honda Ape 100 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Catalyst exhaust pipe |
| Clutch | Wet, multiplate |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Force-fed and splash |
| Ignition | CDI |
| Fuel control | Overhead Cams (OHC) |
| Fuel system | Carburettor |
| Bore x Stroke | 53.0 x 45.0 mm (2.1 x 1.8 inches) |
| Compression | 9.4:1 |
| Torque | 6.60 Nm (0.7 kgf-m or 4.9 ft.lbs) @ 6500 Revolutions">RPM |
| Power | 7.00 Horsepower">HP (5.1 Kilowatt">kW)) @ 8000 Revolutions">RPM |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 99.00 ccm (6.04 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Seat | Dual seat |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Rear tyre | 120/80-12 |
| Front tyre | 120/80-12 |
| Rear Suspension | Swing arm (Pro-link) |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Trail | 89 mm (3.5 inches) |
| Frame type | Diamond |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 5.50 litres (1.45 gallons) |
| Wheelbase | 1,190 mm (46.9 inches) |
| Ground clearance | 140 mm (5.5 inches) |
| Overall width | 770 mm (30.3 inches) |
| Overall length | 1,715 mm (67.5 inches) |
| Overall height | 1,155 mm (45.5 inches) |
| Seat height | 715 mm (28.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.0854 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 87.0 kg (191.8 pounds) |
| Dry weight | 82.0 kg (180.8 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Sold in Japan and some Asian countries. |
| Starter | Kick |
| Color options | Silver, grey |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.