Honda CBR1000RR - 2017 Specifications and Reviews
The 2017 Honda CBR1000RR is a superbike engineered for experienced track and road riders seeking a perfectly balanced blend of raw power and precision handling. Known for its bulletproof reliability and refined ergonomics, this lithe 200kg machine delivers explosive performance through its seamless engine delivery and competent chassis dynamics. Advanced LCD instrumentation including lap timer and customizable shift indicator caters to serious riders pushing limits on circuit and street.
General information | |
| Category | Sport |
| Year | 2017 |
| Model | Honda CBR1000RR |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Emission details | Meets current EPA standards. California version meets current CARB standards and may differ slightly due to emissions equipment. |
| Greenhouse gases | 133.2 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 5.74 litres/100 km (17.4 km/l or 40.98 mpg) |
| Driveline | #530 O-ring-sealed chain |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Ignition | Computer-controlled digital transistorized with 3-D mapping |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Injection. Programmed Dual Stage Fuel Injection (PGM-DSFI) with 46mm throttle bodies, Denso 12-hole injectors |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 76.0 x 55.1 mm (3.0 x 2.2 inches) |
| Compression | 12.3:1 |
| Torque | 114.00 Nm (11.6 kgf-m or 84.1 ft.lbs) @ 10500 Revolutions">RPM |
| Power | 178.36 Horsepower">HP (130.2 Kilowatt">kW)) @ 12500 Revolutions">RPM |
| Engine type | In-line four, four-stroke |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | 12-spoke cast aluminium |
| Rear brakes diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Rear brakes | Single disc. Single-piston caliper. |
| Front brakes diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front brakes | Double disc. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear tyre | 190/50-ZR17 |
| Front tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear wheel travel | 137 mm (5.4 inches) |
| Rear Suspension | Unit Pro-Link® Ohlins Shock with spring-preload, rebound and compression-damping adjustability |
| Front wheel travel | 109 mm (4.3 inches) |
| Front Suspension | 43mm inverted Big Piston fork with spring preload, rebound and compression damping adjustability |
| Trail | 96 mm (3.8 inches) |
| Rake (fork angle) | 23.0° |
| Frame type | Diamond; aluminium composite twin spar |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 17.79 litres (4.70 gallons) |
| Wheelbase | 1,410 mm (55.5 inches) |
| Overall width | 720 mm (28.3 inches) |
| Overall length | 2,075 mm (81.7 inches) |
| Overall height | 1,135 mm (44.7 inches) |
| Seat height | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 200.0 kg (440.9 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Model ID: CBR1000RR |
| Factory warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Instruments | Full-screen LCD instrumentation includes a lap timer, trip and fuel-consumption computer, five-level customizable shift indicator, gear-position indicator, and peak-rpm memory function. |
| Starter | Electric |
| Color options | Matte Black Metallic, Red/Black/White |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.