Honda CBR150R - 2024 Specifications and Reviews
The 2024 Honda CBR300R is a nimble sport bike designed for riders seeking lightweight performance and everyday practicality. Its 286cc single-cylinder engine delivers accessible power and torque ideal for commuting and weekend rides. Known for reliability and fuel efficiency, it appeals to both beginners learning sport bike dynamics and experienced riders wanting a manageable, affordable option.
General information | |
| Price as new | Do you know this bike?Click here to rate it. We miss 1 vote to show the rating. |
| Type | Sport |
| Year model | 2024 |
| Model name | Honda CBR300R |
Engine and Transmission Specifications | |
| Emission details | EPA standards. Models sold in California meet current CARB standards and may differ slightly due to emissions equipment. |
| Greenhouse gases | 76.8 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 3.31 litres/100 km (30.2 km/l or 71.06 mpg) |
| Driveline | #520 Chain; 14T/36T final drive |
| Clutch | Wet multiplate with coil springs |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Ignition | Computer-controlled digital transistorized with electronic advance |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Injection. PGM-Fi, 38mm throttle body |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x stroke | 76.0 x 63.0 mm (3.0 x 2.5 inches) |
| Compression | 10.7:1 |
| Torque | 22.9 Nm (2.3 kgf-m or 16.9 ft.lbs) |
| Effect | 34.9 HP (25.5 kW)) @ 10500 RPM |
| Engine details | Counterbalancer |
| Type of engine | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 286.0 ccm (17.45 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc. Optional ABS |
| Diameter | 296 mm (11.7 inches) |
| Front brakes | Single disc. Optional ABS |
| Rear tire | 140/70-17 |
| Front tire | 110/70-17 |
| Rear wheel travel | 103 mm (4.1 inches) |
| Rear suspension | Pro-Link single shock with five positions of spring preload adjustability |
| Front wheel travel | 118 mm (4.7 inches) |
| Front suspension | 37mm fork |
| Trail | 98 mm (3.9 inches) |
| Rake (fork angle) | 25.3° |
| Frame type | Steel tube |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 12.87 litres (3.40 US gallons) |
| Wheelbase | 1379 mm (54.3 inches) |
| Seat height | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 160.6 kg (354.0 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Model ID: CBR300R. |
| Factory warranty | One year. Transferable. Unlimited-mileage. |
| Carrying capacity | Underseat storage |
| Light | Dual headlights |
| Instruments | Digital gauges with analog tachometer |
| Starter | Electric |
| Color options | Grand Prix Red, Matte Gray Metallic |

No pictures available







Please Login or Register if you would like to leave a comment.