Honda CBR600RR - 2012 Specifications and Reviews
The 2012 Honda CBR600RR is a lightweight middleweight sportbike designed for track-focused riders and enthusiasts seeking sharp handling and responsive performance. Known for its precise chassis, potent 599cc four-cylinder engine, and aggressive aerodynamics, it excels at high-speed cornering and acceleration. This bike suits riders comfortable on a compact 820mm seat who prioritize agility and control over comfort.
General information | |
| Category | Sport |
| Year | 2012 |
| Model | Honda CBR600RR |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Emission details | Meets current EPA standards. California version meets current CARB standards and may differ slightly due to emissions equipment. |
| Greenhouse gases | 136.4 CO |
| Fuel consumption | 5.88 litres/100 km (17.0 km/l or 40.00 mpg) |
| Driveline | #525 O-ring chain |
| Clutch | Wet multiplate |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Ignition | Computer-controlled digital transistorized with 3-D mapping |
| Fuel control | DOHC |
| Fuel system | Injection. Dual Stage Fuel Injection (DSFI) with 40mm throttle bodies, Denso 12-hole injectors |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x stroke | 67.0 x 42.5 mm (2.6 x 1.7 inches) |
| Compression | 12.2:1 |
| Engine type | In-line four, four-stroke |
| Capacity: | 599.00 ccm (36.55 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes diameter | 310 mm (12.2 inches) |
| Front brakes | Double disc. Dual radial-mounted four-piston calipers with 310mm discs |
| Rear tyre dimensions | 180/55-ZR17 |
| Front tyre dimensions | 120/70-ZR17 |
| Rear suspension travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Rear suspension | Unit Pro-Link HMAS single shock with spring preload, rebound and compression damping adjustability |
| Front suspension travel | 109 mm (4.3 inches) |
| Front suspension | 41mm inverted HMAS cartridge fork with spring-preload, rebound and compression damping adjustability |
| Trail | 98 mm (3.8 inches) |
| Rake (fork angle) | 23.5° |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 18.17 litres (4.80 gallons) |
| Wheelbase | 1,369 mm (53.9 inches) |
| Seat height | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 186.0 kg (410.0 pounds) |
| Dry weight | 310.0 kg (683.4 pounds) |
Other specs | |
| Comments | French brand. |
| Wheelbase | 1,285 mm (50.6 inches) |
| Overall width | 685 mm (27.0 inches) |
| Overall length | 1,810 mm (71.3 inches) |
| Overall height | 1,150 mm (45.3 inches) |
| Power/weight ratio | 0.0472 HP/kg |
| Seat | Dual |
| Rear tyre | 3.00-12 |
| Front tyre | 2.50-12 |
| Torque | 4.00 Nm (0.4 kgf-m or 3.0 ft.lbs) @ 5500 Revolutions">RPM |
| Power | 4.15 Horsepower">HP (3.0 Kilowatt">kW)) @ 8000 Revolutions">RPM |
| Capacity: | 49.20 ccm (3.00 cubic inches) |
| Model | Goes G 55 R Sport |
| Color options | Red, Black |
| Factory warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Starter | Electric |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
⚠ Safety Recalls (1)
Honda (American Honda Motor Co.) is recalling certain 2007, 2009-2017 CBR600RR, 2008-2017, 2021 CBR1000RR, and 2010, 2012-2013 VFR1200 motorcycles. The fuel pump impellers may have been improperly molded, which can cause them to deform and result in fuel pump failure.
Risk: Fuel pump failure can cause an engine stall, increasing the risk of a crash.
Remedy: Dealers will inspect and replace the fuel pump module as necessary, free of charge. Owner letters were mailed January 3, 2025. Owners may contact Honda customer service at 1-866-784-1870. Honda's numbers for this recall are KR2, KR3, KR4 and KR5. This recall is an expansion of NHTSA recall number 24V-113.
Source: NHTSA. View all Honda recalls →











































Please Login or Register if you would like to leave a comment.