Honda CBR600RR - 2017 Specifications and Reviews
The 2017 Honda CBR600RR is a lightweight supersport designed for experienced riders seeking sharp handling and track-capable performance. Known for its responsive middleweight engine and aggressive styling, this bike excels in sport riding and weekend track days. Its compact dimensions and 186 kg weight make it agile and accessible compared to larger sportbikes.
General information | |
| Category | Sport |
| Year | 2017 |
| Model | Honda CBR600RR |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Emission details | Meets current EPA standards. California version meets current CARB standards and may differ slightly due to emissions equipment. |
| Driveline | #525 O-ring chain |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Ignition | Computer-controlled digital transistorized with 3-D mapping |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Injection. Dual Stage Fuel Injection (DSFI) with 40mm throttle bodies, Denso 12-hole injectors |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 67.0 x 42.5 mm (2.6 x 1.7 inches) |
| Compression | 12.2:1 |
| Top speed | 250.0 km/h (155.3 mph) |
| Torque | 66.00 Nm (6.7 kgf-m or 48.7 ft.lbs) @ 11225 Revolutions">RPM |
| Power | 120.00 Horsepower">HP (87.6 Kilowatt">kW)) @ 13500 Revolutions">RPM |
| Engine type | In-line four, four-stroke |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Hollow section 12 spoke cast aluminium |
| Rear brakes diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Rear brakes | Single disc. Single-piston caliper. |
| Front brakes diameter | 310 mm (12.2 inches) |
| Front brakes | Double disc. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear tyre | 180/55-ZR17 |
| Front tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Suspension | Unit Pro-Link HMAS single shock with spring preload, rebound and compression damping adjustability |
| Front Suspension | 41mm inverted Big Piston Fork with spring preload, rebound and compression damping adjustability |
| Trail | 98 mm (3.8 inches) |
| Rake (fork angle) | 23.5° |
| Frame type | Diamond, Die-Cast aluminium |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 18.17 litres (4.80 gallons) |
| Wheelbase | 1,373 mm (54.1 inches) |
| Ground clearance | 135 mm (5.3 inches) |
| Overall width | 685 mm (27.0 inches) |
| Overall length | 2,029 mm (79.9 inches) |
| Overall height | 1,115 mm (43.9 inches) |
| Seat height | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 186.0 kg (410.0 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Model ID: CBR600RR |
| Factory warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Instruments | LCD Instrumentation. |
| Starter | Electric |
| Color options | Black/red |

No pictures available







Please Login or Register if you would like to leave a comment.