Honda CMX1100 - 2024 Specifications and Reviews
The 2024 Honda CMX500 Rebel is a lightweight cruiser powered by a 471cc parallel-twin engine delivering 45.6 horsepower, designed for new and returning riders seeking easy handling and approachable performance. Its low seat height, manageable power delivery, and forgiving ergonomics make it ideal for riders transitioning to motorcycle ownership or those preferring nimble, fuel-efficient cruising over highway performance.
2024
General information | |
| Type | Sport |
| Year model | 2024 |
| Model name | Honda CMX500 Rebel |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | 120 mm ‘shotgun’ style exhaust |
| Emission details | Euro 5 |
| Greenhouse gases | 85.8 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 3.70 litres/100 km (27.0 km/l or 63.57 mpg) |
| Driveline | O-ring-sealed chain |
| Clutch | Wet multiplate assist/slipper |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Ignition | Computer-controlled digital transistorized with electronic advance |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Injection. PGM-FI with 34mm throttle bodies |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x stroke | 67.0 x 66.8 mm (2.6 x 2.6 inches) |
| Compression | 10.7:1 |
| Torque | 43.3 Nm (4.4 kgf-m or 31.9 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Effect | 45.6 HP (33.3 kW)) @ 8500 RPM |
| Type of engine | Twin, four-stroke |
| Capacity: | 471.0 ccm (28.74 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Cast aluminium. Dunlop tires |
| Rear brakes | Single disc. Single piston |
| Diameter | 296 mm (11.7 inches) |
| Front brakes | Single disc. Twin piston |
| Rear tire | 150/80-16 |
| Front tire | 130/90-16 |
| Rear wheel travel | 119 mm (4.7 inches) |
| Rear suspension | Twin Showa nitrogen-charged shocks, 5 step adjustable |
| Front wheel travel | 109 mm (4.3 inches) |
| Front suspension | 41mm telescopic fork |
| Trail | 110 mm (4.3 inches) |
| Rake (fork angle) | 28.0° |
| Frame type | Tubular steel diamont |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 11.20 litres (2.96 US gallons) |
| Wheelbase | 1490 mm (58.7 inches) |
| Ground clearance | 125 mm (4.9 inches) |
| Overall width | 820 mm (32.3 inches) |
| Overall length | 2205 mm (86.8 inches) |
| Overall height | 1090 mm (42.9 inches) |
| Seat height | 690 mm (27.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 191.0 kg (421.1 pounds) |
Other specs | |
| Light | LED lights |
| Instruments | Negative LCD display |
| Starter | Electric |
| Color options | Mat Gunpowder Black, Candy Diesel Red, Smoky Pearl Grey, Titanium Metallic Grey |

No pictures available







Please Login or Register if you would like to leave a comment.