Honda CRF250R - 2020 Specifications and Reviews
The 2020 Honda CRF250R is a lightweight competition dirt bike engineered for amateur and intermediate off-road racers. Known for its nimble handling, reliable four-stroke engine, and affordable entry price, it excels in motocross and recreational trail riding. The electric start and modern chassis make it accessible for younger riders transitioning to serious racing.
General information | |
| Price as new | 3.3 Check out the detailed rating of off-road capabilities, engine performance, maintenance cost, etc. Compare with any other bike. |
| Category | Cross / motocross |
| Year | 2020 |
| Model | Honda CRF250R |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Driveline | #520 Chain; 13T/51T |
| Clutch | Multi plate wet clutch |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Ignition | Full transistor |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Injection. Programmed Fuel-Injection system (PGM-FI); 44mm throttle bore |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 79.0 x 50.9 mm (3.1 x 2.0 inches) |
| Compression | 13.9:1 |
| Engine details | 33mm intake valve, titanium; 26mm exhaust, titanium |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 249.0 ccm (15.19 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Dunlop Geomax MX3S |
| Rear brakes | Single disc |
| Diameter | 260 mm (10.2 inches) |
| Front brakes | Single disc. Two-piston calipers. |
| Rear tire | 100/90-19 |
| Front tire | 80/100-21 |
| Rear wheel travel | 315 mm (12.4 inches) |
| Rear Suspension | Pro-Link system; fully adjustable Showa single shock |
| Front wheel travel | 305 mm (12.0 inches) |
| Front Suspension | 49mm fully adjustable leading-axle inverted telescopic Showa SPG coil-spring fork. |
| Trail | 116 mm (4.6 inches) |
| Rake (fork angle) | 27.2° |
| Frame type | Aluminium twin tube |
Physical measures and capacities | |
| Oil capacity | 1.80 litres (1.9 US quarts) |
| Fuel capacity | 6.06 litres (1.60 US gallons) |
| Wheelbase | 1481 mm (58.3 inches) |
| Ground clearance | 328 mm (12.9 inches) |
| Overall width | 828 mm (32.6 inches) |
| Overall length | 2182 mm (85.9 inches) |
| Overall height | 1275 mm (50.2 inches) |
| Seat height | 960 mm (37.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 107.5 kg (237.0 pounds) |
| | |
Other specs | |
| Comments | Model ID: CRF250R |
| Electrical | Lithium-iron battery |
| Starter | Electric |
| Color options | Red |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.