Honda CRF450RX Enduro - 2022 Specifications and Reviews
The 2022 Honda CRF450RX is a versatile enduro machine built for serious off-road riders tackling mixed terrain and long-distance adventures. Its liquid-cooled 449cc four-stroke single delivers reliable power with excellent fuel efficiency, while the robust chassis and proven Honda engineering make it equally at home on technical trails or backcountry expeditions.
2022
General information | |
| Category | Enduro / offroad |
| Year | 2022 |
| Model | Honda CRF450RX Enduro |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Driveline | #520 Chain; 13T/50T |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Ignition | DC-CDI |
| Fuel control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Fuel system | Injection. Programmed Fuel Injection (PGM-FI) |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 96.0 x 62.1 mm (3.8 x 2.4 inches) |
| Compression | 13.5:1 |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 449.0 ccm (27.40 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Dunlop Geomax AT81 tires. Aluminium rims, spoked. |
| Rear brakes | Single disc |
| Diameter | 260 mm (10.2 inches) |
| Front brakes | Single disc. Two-piston calipers. |
| Rear tire | 120/90-18 |
| Front tire | 90/90-21 |
| Rear wheel travel | 312 mm (12.3 inches) |
| Rear Suspension | Showa monoshock using Honda Pro-Link |
| Front wheel travel | 310 mm (12.2 inches) |
| Front Suspension | 49mm inverted Showa fork with rebound and compression damping adjustability |
| Trail | 115 mm (4.5 inches) |
| Rake (fork angle) | 27.2° |
| Frame type | Aluminium twin tube |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 7.30 litres (1.93 US gallons) |
| Wheelbase | 1477 mm (58.1 inches) |
| Ground clearance | 336 mm (13.2 inches) |
| Overall width | 839 mm (33.0 inches) |
| Overall length | 2182 mm (85.9 inches) |
| Overall height | 1282 mm (50.5 inches) |
| Seat height | 965 mm (38.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 111.8 kg (246.5 pounds) |
| Dry weight | 105.0 kg (231.5 pounds) |
Other specs | |
| Modifications compared to previous model | Revised ECU mapping for enhanced bottom-end drive driveability. New hydraulic clutch. |
| Comments | Part of the RedMoto Honda range in Europe. All bikes are built in-house using the race team for all R and D. |
| Electrical | Lithium-ion battery |
| Starter | Electric |
| Color options | Red/white/blue |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.