Honda RS 125 - 2015 Specifications and Reviews
The 2015 Honda RS 125 is a lightweight commuter cub designed for budget-conscious riders in Asian markets seeking reliable, fuel-efficient urban transportation. Known for its dual electric and kick-start system, modest 125cc engine, and comfortable two-person seating, it excels as an affordable daily workhorse requiring minimal maintenance. Its compact dimensions and low seat height make it accessible to riders of varying experience levels.
2015
General information | |
| Category | Scooter |
| Year | 2015 |
| Model | Honda RS 125 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Transmission type,final drive | Belt |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling system | Air |
| Ignition | DC-CDI |
| Fuel control | Overhead Cams (OHC) |
| Fuel system | Carburettor |
| Bore x Stroke | 52.4 x 57.9 mm (2.1 x 2.3 inches) |
| Torque | 10.40 Nm (1.1 kgf-m or 7.7 ft.lbs) @ 5000 Revolutions">RPM |
| Power | 9.40 Horsepower">HP (6.9 Kilowatt">kW)) @ 7500 Revolutions">RPM |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 124.80 ccm (7.62 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Seat | Two-person seat |
| Wheels | Wire spoked |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front brakes | Single disc. Hydraulic, ventilated |
| Rear tyre | 2.50-17 |
| Front tyre | 2.25-17 |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Suspension | Telescopic fork |
Physical measures and capacities | |
| Oil capacity | 0.90 litres (0.06 quarts) |
| Fuel capacity | 3.80 litres (1.00 gallons) |
| Wheelbase | 1,237 mm (48.7 inches) |
| Ground clearance | 132 mm (5.2 inches) |
| Overall width | 800 mm (31.5 inches) |
| Overall length | 1,909 mm (75.2 inches) |
| Overall height | 1,068 mm (42.0 inches) |
| Seat height | 776 mm (30.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.0976 HP/kg |
| Dry weight | 96.3 kg (212.3 pounds) |
| | |
Other specs | |
| Comments | Cub sold in some Asian countries. |
| Starter | Electric & kick |
| Color options | Red, blue, silver |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.