Honda Shine - 2022 Specifications and Reviews
The 2022 Honda Shine is an all-around commuter motorcycle ideal for budget-conscious riders seeking reliable daily transport. Powered by a fuel-injected 123.9cc single-cylinder engine delivering 10.6 horsepower, it excels in fuel efficiency and low maintenance. Known for its practical design and dependable performance, the Shine is best suited for urban riding and everyday commuting in developing markets.
General information | |
| Category | Allround |
| Year | 2022 |
| Model | Honda Shine |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Clutch | Multi plate wet |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Air |
| Ignition | Digital CDI |
| Fuel system | Injection. PGM-FI |
| Bore x Stroke | 50.0 x 63.1 mm (2.0 x 2.5 inches) |
| Compression | 10.0:1 |
| Torque | 11.0 Nm (1.1 kgf-m or 8.1 ft.lbs) @ 6000 Revolutions">RPM |
| Power | 10.6 Horsepower">HP (7.7 Kilowatt">kW)) @ 7500 Revolutions">RPM |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 123.9 ccm (7.56 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Spoked wheels |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Diameter | 240 mm (9.4 inches) |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tire | 80/100-18 |
| Front tire | 80/100-18 |
| Rear Suspension | Dual shocks |
| Front Suspension | Telescopic Hydraulic Fork |
| Frame type | Diamond |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Reserve fuel capacity | 1.30 litres (0.34 US gallons) |
| Fuel capacity | 10.50 litres (2.77 US gallons) |
| Wheelbase | 1285 mm (50.6 inches) |
| Ground clearance | 157 mm (6.2 inches) |
| Overall width | 737 mm (29.0 inches) |
| Overall length | 2046 mm (80.6 inches) |
| Overall height | 1116 mm (43.9 inches) |
| Seat height | 791 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 114.0 kg (251.3 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Sold in India. |
| Starter | Electric & kick |
| Color options | Black, blue, red, grey |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.