Imperiale 400 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Benelli Imperiale 400 is a retro-styled middleweight cruiser that appeals to riders seeking classic aesthetics with modern reliability. Its 374cc single-cylinder engine delivers accessible performance ideal for commuting and casual riding, while maintaining the timeless character that defines the neo-classic segment. Known for blending vintage charm with contemporary fuel injection technology and comfortable ergonomics.
2025
General information | |
| Color Options | Black, silver, dark red |
| Category | Classic |
| Year | 2025 |
| Model | Benelli Imperiale 400 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Catalytic converter and oxygen sensors. |
| Emission | 74.2 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 3.20 litres/100 km (31.3 km/l or 73.51 mpg) |
| Clutch | Wet multi-plate |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Air |
| Ignition | T.C.I |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection. EFI |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| Bore x Stroke | 72.7 x 90.0 mm (2.9 x 3.5 inches) |
| Compression Ratio | 8.5:1 |
| Max Torque | 29.0 Nm (3.0 kgf-m or 21.4 ft.lbs) @ 4500 RPM |
| Max Power | 20.8 HP (15.2 kW)) @ 5500 RPM |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 374.0 ccm (22.82 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 12.00 litres (3.17 US gallons) |
| Wheelbase | 1440 mm (56.7 inches) |
| Ground Clearance | 165 mm (6.5 inches) |
| Overall Width | 820 mm (32.3 inches) |
| Overall Length | 2170 mm (85.4 inches) |
| Overall Height | 1120 mm (44.1 inches) |
| Seat Height | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.1055 HP/kg |
| Dry Weight | 197.0 kg (434.3 pounds) |
| | |
Imperiale 400 dimensions and frame | |
| Seat | Two seats |
| Wheels | Spoked rims |
| Rear Brakes | Single disc. ABS |
| Brake Disc Diameter | 240 mm (9.4 inches) |
| Front Brakes | Single disc. ABS |
| Rear Tyre | 130/80-18 |
| Front Tyre | 100/90-19 |
| Rear Wheel Travel | 56 mm (2.2 inches) |
| Rear Suspension | Double shocks, coil spring oil damped |
| Front Wheel Travel | 121 mm (4.8 inches) |
| Front Suspension | Telescopic forks, Ø 41mm |
| Frame | Double Cradle |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 120.0 km/h (74.6 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Benelli Imperiale 400 discussion group or the general Benelli discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Chinese made bike. |
| Instruments | Analogue/digital |
| Reserve fuel capacity | 2.00 litres (0.53 US gallons) |
| Exhaust system | Peashooter-style exhaust pipe |
| Lubrication system | Pressure splash |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.