Johnny Pag Spyder - 2009 Specifications and Reviews
The 2009 Johnny Pag Spyder is a lightweight custom cruiser powered by a 300cc boxer twin engine, ideal for novice and casual riders seeking an affordable, manageable ride. Its compact dimensions and modest 23.8 horsepower make it perfect for city commuting and weekend cruising. Known for its retro styling and reliability, the Spyder appeals to budget-conscious enthusiasts looking for classic cruiser aesthetics.
2009
General information | |
| Category | Custom / cruiser |
| Year | 2009 |
| Model | Johnny Pag Spyder |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Clutch | Multiplate oil bath |
| Transmission typefinal drive | Chain |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Forced Lubrication |
| Starter | Electric |
| Ignition | CDI |
| Fuel control | DOHC |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Carburettor. Dual 26mm Keihin Vacuum Carburetor |
| Bore x stroke | 57.0 x 53.0 mm (2.2 x 2.1 inches) |
| Torque | 18.50 |
| Power | 23.80 |
| Stroke | 4 |
| Engine type | Two cylinder boxer |
| Capacity: | 300.00 ccm (18.31 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1,854 mm (73.0 inches) |
| Ground clearance | 152 mm (6.0 inches) |
| Alternate seat height | 584 mm (23.0 inches) If adjustable, highest setting. |
| Seat height | 508 mm (20.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 163.3 kg (360.0 pounds) |
Johnny Pag Spyder dimensions and frame | |
| Rear brakes | Single disc. Twin-piston calipers |
| Front brakes | Double disc. Twin-piston calipers |
| Rear tyre dimensions | 160/90-18 |
| Front tyre dimensions | 80/90-21 |
| Rear suspension | Dual shocks (fully-adjustable) |
| Front suspension | 39 mm forks |
| Rake (fork angle) | 42.0° |
Speed and acceleration | |
| Color options | Solid Black, Black w/silver flames, Red w/silver flames, Blue w/silver flames, Silver w/silver flames |
| Fuel consumption pr. 10 km (6.2 miles) | 3.61 litres (0.95 gallons) |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.