Johnny Pag Spyder - 2010 Specifications and Reviews
The 2010 Johnny Pag Spyder is a lightweight custom cruiser powered by a 300cc twin-cylinder engine, making it ideal for beginner and budget-conscious riders seeking an affordable entry into cruiser styling. Known for its approachable handling and low seat height, this bike delivers modest performance with character and charm at an accessible price point, perfect for city commuting and casual weekend rides.
2010
General information | |
| Category | Custom / cruiser |
| Year | 2010 |
| Model | Johnny Pag Spyder |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Greenhouse gases | 83.8 CO |
| Fuel consumption | 3.61 litres/100 km (27.7 km/l or 65.16 mpg) |
| Clutch | Multiplate oil bath |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Forced Lubrication |
| Ignition | C.D.I. |
| Fuel control | DOHC |
| Fuel system | Carburettor. Dual 26mm Keihin Vacuum Carburetor |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore x stroke | 57.0 x 53.0 mm (2.2 x 2.1 inches) |
| Torque | 18.50 Nm (1.9 kgf-m or 13.6 ft.lbs) @ 6500 |
| Power | 23.80 |
| Engine type | Twin, four-stroke |
| Capacity: | 300.00 ccm (18.31 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc. 2 piston calipers |
| Front brakes | Double disc. 2 piston calipers |
| Rear tyre dimensions | 160/90-18 |
| Front tyre dimensions | 80/90-21 |
| Rear suspension | Dual shocks, fully-adjustable |
| Front suspension | 39 mm telescopic forks |
| Rake (fork angle) | 42.0° |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1,854 mm (73.0 inches) |
| Ground clearance | 152 mm (6.0 inches) |
| Alternate seat height | 584 mm (23.0 inches) If adjustable, highest setting. |
| Seat height | 508 mm (20.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 163.3 kg (360.0 pounds) |
Other specs | |
| Color options | Solid Black, Black w/silver flames, Red w/silver flames, Blue w/silver flames, Silver w/silver flames |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.