Johnny Pag Spyder 300 - 2008 Specifications and Reviews
The 2008 Johnny Pag Spyder 300 is an entry-level custom cruiser designed for new riders seeking affordable, manageable performance. Powered by a liquid-cooled 300cc boxer twin engine producing 24 horsepower, it offers practical styling with classic cruiser character. Best suited for urban commuting and weekend cruising, this lightweight bike emphasizes accessibility and ease of handling over raw power.
2008
General information | |
| Category | Custom / cruiser |
| Year | 2008 |
| Model | Johnny Pag Spyder 300 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Clutch | Multiplate oil bath |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Forced Lubrication |
| Starter | Electric |
| Fuel control | DOHC |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Carburettor. Dual 26mm Keihin Vacuum Carburetor |
| Bore x stroke | 57.0 x 53.0 mm (2.2 x 2.1 inches) |
| Torque | 18.50 |
| Power | 23.80 |
| Stroke | 4 |
| Engine type | Two cylinder boxer |
| Capacity: | 300.00 ccm (18.31 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1,854 mm (73.0 inches) |
| Ground clearance | 152 mm (6.0 inches) |
| Alternate seat height | 584 mm (23.0 inches) If adjustable, highest setting. |
| Seat height | 508 mm (20.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 163.3 kg (360.0 pounds) |
| | |
Johnny Pag Spyder 300 dimensions and frame | |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes | Double disc |
| Rear tyre dimensions | 160/90-18 |
| Front tyre dimensions | 80/90-21 |
| Rear suspension | Dual shocks (fully-adjustable) |
| Front suspension | 39 mm forks |
| Rake (fork angle) | 42.0° |
| | |
Speed and acceleration | |
| Color options | Solid Black, Black w/silver flames, Red w/silver flames, Blue w/silver flames, Silver w/silver flames |
| Fuel consumption pr. 10 km (6.2 miles) | 3.61 litres (0.95 gallons) |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.