K2 - 2025 Specifications and Reviews
|
| Color Options | Orange/blue/white |
| Category | Enduro / offroad |
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric & kick |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Air |
| Ignition | CDI |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Carburettor |
| Bore x Stroke | 65.5 x 66.2 mm (2.6 x 2.6 inches) |
| Compression Ratio | 9.0:1 |
| Max Torque | 17.5 Nm (1.8 kgf-m or 12.9 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 223.0 ccm (13.61 cubic inches) |
|
|
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 6.70 litres (1.77 US gallons) |
| Wheelbase | 1290 mm (50.8 inches) |
| Ground Clearance | 280 mm (11.0 inches) |
| Overall Width | 760 mm (29.9 inches) |
| Overall Length | 1890 mm (74.4 inches) |
| Overall Height | 1140 mm (44.9 inches) |
| Seat Height | 890 mm (35.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.1642 HP/kg |
| Dry Weight | 98.0 kg (216.1 pounds) |
|
|
K2 dimensions and frame |
| Wheels | Wire spoked. 21 inch front. 18 inch rear. |
| Rear Brakes | Single disc |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Suspension | 360 mm Non-Adjustable |
| Front Suspension | 800 mm Non-Adjustable |
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Kayo K2 discussion group or the general Kayo discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Chinese brand. |
| Output | 16.1 HP (11.7 kW)) @ 7500 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |
| Motorcycle name | Kayo K2 |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.