K 1600 B - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 BMW K 1600 B is a heavyweight cruiser designed for riders seeking comfort and commanding road presence on long-distance journeys. Known for its powerful inline-six engine and spacious seating, it delivers smooth, effortless cruising with advanced braking technology. Its substantial 343.8 kg weight and low 750 mm seat height make it accessible despite its imposing dimensions.
2025
General information | |
| Color Options | Black Storm Metallic, Exclusive, Option 719 Casablanca |
| Price | US$ 23395. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Touring |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Closed-loop 3-way catalytic converter |
| Emission | 132.2 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 5.70 litres/100 km (17.5 km/l or 41.27 mpg) |
| Clutch | Multiple-disc clutch in oil bath |
| Final Drive | Shaft drive (cardan) (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Electronic intake pipe injection digital engine management system: BMS-O with throttle-by-wire |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 72.0 x 67.5 mm (2.8 x 2.7 inches) |
| Compression Ratio | 12.2:1 |
| Max Torque | 179.9 Nm (18.3 kgf-m or 132.7 ft.lbs) @ 5250 RPM |
| Max Power | 160.0 HP (116.8 kW)) @ 6750 RPM |
| Capacity | 1649.0 ccm (100.62 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 26.50 litres (7.00 US gallons) |
| Wheelbase | 1618 mm (63.7 inches) |
| Overall Width | 1000 mm (39.4 inches) |
| Overall Length | 2470 mm (97.2 inches) |
| Overall Height | 1339 mm (52.7 inches) |
| Seat Height | 750 mm (29.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 343.8 kg (758.0 pounds) |
| | |
K 1600 B dimensions and frame | |
| Wheels | Cast aluminium |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Two-piston calipers. |
| Brake Disc Diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS. Four-piston calipers. |
| Rear Tyre | 190/55-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Wheel Travel | 135 mm (5.3 inches) |
| Rear Suspension | Cast aluminum single-sided swing arm with BMW Motorrad Paralever; central spring strut |
| Front Wheel Travel | 115 mm (4.5 inches) |
| Front Suspension | BMW Motorrad Duolever; central spring strut |
| Trail | 106 mm (4.2 inches) |
| Frame | Bridge-type, cast aluminum, load-bearing engine |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 193.1 km/h (120.0 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 BMW K 1600 B discussion group or the general BMW discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | 3 Ride Modes: Rain, Road und Dynamic. Cruise control, DTC (Dynamic Traction Control), Dynamic ESA (Electronic Suspension Adjustment), Seat and grip heating. Tire Pressure Monitor. Windscreen. Reverse Assist. Charging storage for mobile phones (USB-C). |
| Warranty | 3 years |
| Carrying Capacity | Saddle bags |
| Lighting | LED headlight with light icon and adaptive cornering light |
| Electrical | Three-phase 700 W alternator. 12 V / 16 Ah, maintenance-free battery. |
| Instruments | 10.25-Inch Color-TFT display |
| Reserve fuel capacity | 4.00 litres (1.06 US gallons) |
| Rake (fork angle) | 27.8° |
| Lubrication system | Dry sump |
| Engine type | In-line six, four-stroke |
| Model year | 2025 |
| Motorcycle name | BMW K 1600 B |































Please Login or Register if you would like to leave a comment.