K 1600 GT - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 BMW K 1600 GT is a premium sport touring motorcycle designed for riders seeking long-distance comfort without sacrificing performance. Its massive 26.5-liter fuel capacity and spacious ergonomics make it ideal for extended touring, while dual front disc brakes and advanced ABS provide confidence-inspiring control. Best known for blending luxury cruising capabilities with spirited handling, this bike excels for experienced riders prioritizing comfort on epic journeys.
2025
General information | |
| Color Options | Black Storm Metallic, Option 719 Antigua, Sport |
| Price | US$ 24745. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Touring |
| Model | BMW K 1600 GT |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Closed-loop 3-way catalytic converter |
| Emission | 132.2 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 5.70 litres/100 km (17.5 km/l or 41.27 mpg) |
| Clutch | Multiple-disc clutch in oil bath |
| Final Drive | Shaft drive (cardan) (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Electronic intake pipe injection digital engine management system: BMS-O with throttle-by-wire |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 72.0 x 67.5 mm (2.8 x 2.7 inches) |
| Compression Ratio | 12.2:1 |
| Max Torque | 179.9 Nm (18.3 kgf-m or 132.7 ft.lbs) @ 5250 RPM |
| Engine Type | In-line six, four-stroke |
| Capacity | 1649.0 ccm (100.62 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 26.50 litres (7.00 US gallons) |
| Wheelbase | 1618 mm (63.7 inches) |
| Overall Width | 1000 mm (39.4 inches) |
| Overall Length | 2324 mm (91.5 inches) |
| Overall Height | 1440 mm (56.7 inches) |
| Seat Height | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 343.0 kg (756.2 pounds) |
K 1600 GT dimensions and frame | |
| Wheels | Cast aluminum |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Two-piston calipers. |
| Brake Disc Diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS. Four-piston calipers. |
| Rear Tyre | 190/55-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Wheel Travel | 135 mm (5.3 inches) |
| Rear Suspension | Cast aluminum single-sided swing arm with BMW Motorrad Paralever; central spring strut |
| Front Wheel Travel | 115 mm (4.5 inches) |
| Front Suspension | BMW Motorrad Duolever; central spring strut |
| Trail | 108 mm (4.3 inches) |
| Frame | Bridge-type, cast aluminum, load-bearing engine |
| | |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 193.1 km/h (120.0 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 BMW K 1600 GT discussion group or the general BMW discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Warranty | 3 years |
| Carrying Capacity | Saddle bags. Luggage Rack. Optional top box. |
| Lighting | LED headlight with light icon and adaptive cornering light |
| Electrical | Three-phase 700 W alternator. 12 V / 16 Ah, maintenance free battery. |
| Instruments | 10.25-Inch Color-TFT display |
| Reserve fuel capacity | 4.00 litres (1.06 US gallons) |
| Alternate seat height | 831 mm (32.7 inches) If adjustable, highest setting. |
| Rake (fork angle) | 27.8° |
| Lubrication system | Dry sump |
| Output | 160.0 HP (116.8 kW)) @ 6750 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations































Please Login or Register if you would like to leave a comment.