K 1600 Gtl - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 BMW K 1600 GTL is a premium sport-touring motorcycle designed for long-distance riders seeking comfort and performance. Known for its powerful six-cylinder engine, spacious seating, and extensive features like heated seats and large fuel capacity, it excels on extended highway journeys. The GTL combines luxury amenities with nimble handling, appealing to experienced riders prioritizing touring capability and refinement.
2025
General information | |
| Color Options | Black Storm Metallic, Option 719 Antigua, Exclusive |
| Price | US$ 27745. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Touring |
| Year | 2025 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Closed-loop 3-way catalytic converter. Euro 5 |
| Emission | 132.2 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 5.70 litres/100 km (17.5 km/l or 41.27 mpg) |
| Clutch | Multiple-disc clutch in oil bath |
| Final Drive | Shaft drive (cardan) (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Electronic intake pipe injection digital engine management system: BMS-O with throttle-by-wire |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 72.0 x 67.5 mm (2.8 x 2.7 inches) |
| Compression Ratio | 12.2:1 |
| Max Torque | 180.0 Nm (18.4 kgf-m or 132.8 ft.lbs) @ 5250 RPM |
| Max Power | 160.0 HP (116.8 kW)) @ 6750 RPM |
| Engine Type | In-line six, four-stroke |
| Capacity | 1649.0 ccm (100.62 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 26.50 litres (7.00 US gallons) |
| Wheelbase | 1618 mm (63.7 inches) |
| Overall Width | 1000 mm (39.4 inches) |
| Overall Length | 2489 mm (98.0 inches) |
| Overall Height | 1475 mm (58.1 inches) |
| Seat Height | 750 mm (29.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 357.9 kg (789.0 pounds) |
K 1600 Gtl dimensions and frame | |
| Seat | Seat heating |
| Wheels | Cast aluminium |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Two-piston calipers. |
| Brake Disc Diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS. Four-piston calipers. |
| Rear Tyre | 190/55-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Wheel Travel | 135 mm (5.3 inches) |
| Rear Suspension | Cast aluminum single-sided swing arm with BMW Motorrad Paralever; central spring strut |
| Front Wheel Travel | 115 mm (4.5 inches) |
| Front Suspension | BMW Motorrad Duolever; central spring strut |
| Trail | 107 mm (4.2 inches) |
| Frame | Bridge-type frame, cast aluminum, load-bearing engine |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 193.1 km/h (120.0 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 BMW K 1600 GTL discussion group or the general BMW discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Warranty | 3 years |
| Carrying Capacity | Saddle bags in body color. Top box. |
| Lighting | LED headlight with light icon and adaptive cornering light |
| Electrical | Three-phase 700 W alternator. 12 V / 16 Ah, maintenance free battery. |
| Instruments | 10.25 inch TFT colour display |
| Reserve fuel capacity | 4.00 litres (1.06 US gallons) |
| Alternate seat height | 831 mm (32.7 inches) If adjustable, highest setting. |
| Rake (fork angle) | 26.3° |
| Lubrication system | Dry sump |
| Motorcycle name | BMW K 1600 GTL |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations































Please Login or Register if you would like to leave a comment.