Kawasaki Estrella Final Edition - 2018 Specifications and Reviews
The 2018 Kawasaki Estrella Final Edition is a lightweight retro cruiser ideally suited for casual riders and commuters seeking classic styling with manageable handling. Known for its accessible seat height, nimble maneuverability, and charming vintage aesthetic, this compact machine delivers comfortable, no-nonsense transportation with timeless appeal.
2018
General information | |
| Category | Allround |
| Year | 2018 |
| Model | Kawasaki Estrella Final Edition |
Engine and Transmission Specifications | |
| Greenhouse gases | 59.4 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 2.56 litres/100 km (39.1 km/l or 91.88 mpg) |
| Clutch | Wet, multi-plate |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Fuel control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Fuel system | Injection |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore x Stroke | 66.0 x 73.0 mm (2.6 x 2.9 inches) |
| Compression | 9.0:1 |
| Torque | 18.00 Nm (1.8 kgf-m or 13.3 ft.lbs) @ 6000 Revolutions">RPM |
| Power | 18.00 Horsepower">HP (13.1 Kilowatt">kW)) @ 8000 Revolutions">RPM |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Wire spoked |
| Rear brakes diameter | 160 mm (6.3 inches) |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front brakes diameter | 300 mm (11.8 inches) |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre | 110/90-17 |
| Front tyre | 90/90-18 |
| Rear Suspension | Swing arm, dual shocks |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Trail | 96 mm (3.8 inches) |
| Rake (fork angle) | 27.0° |
| Frame type | Steel, semi double cradle |
Physical measures and capacities | |
| Oil capacity | 2.00 litres (0.13 quarts) |
| Fuel capacity | 13.00 litres (3.43 gallons) |
| Wheelbase | 1,410 mm (55.5 inches) |
| Overall width | 755 mm (29.7 inches) |
| Overall length | 2,075 mm (81.7 inches) |
| Overall height | 1,030 mm (40.6 inches) |
| Seat height | 735 mm (28.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 161.0 kg (354.9 pounds) |
Other specs | |
| Starter | Electric |
| Color options | Black/dark red |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.