Kawasaki Ninja ZX-10R - 2018 Specifications and Reviews
The 2018 Kawasaki Ninja ZX-10R is a track-focused hyperbike delivering 210 horsepower and advanced electronics including cornering ABS, traction control, and launch control. Engineered for experienced riders seeking superlative performance on road and circuit, it combines aggressive styling with sophisticated rider aids. Best known for its blistering acceleration, nimble handling, and comprehensive technology suite that defines modern superbike capability.
General information | |
| Category | Sport |
| Year | 2018 |
| Model | Kawasaki Ninja ZX-10R |
Engine and Transmission Specifications | |
| Greenhouse gases | 136.9 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 5.90 litres/100 km (16.9 km/l or 39.87 mpg) |
| Driveline | Sealed chain |
| Clutch | Wet multi-disc, manual |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Forced lubrication, wet sump with oil cooler |
| Ignition | TCBI with digital advance and Sport-Kawasaki Traction Control (S-KTRC) |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Injection. DFI® with 47mm Mikuni throttle bodies (4) with oval sub-throttles, two injectors per cylinder |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 76.0 x 55.0 mm (3.0 x 2.2 inches) |
| Compression | 13.0:1 |
| Torque | 113.50 Nm (11.6 kgf-m or 83.7 ft.lbs) @ 11600 Revolutions">RPM |
| Power | 200.00 Horsepower">HP (146.0 Kilowatt">kW)) @ 13000 Revolutions">RPM |
| Engine type | In-line four, four-stroke |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Rear brakes | Single disc. Optional ABS. |
| Front brakes diameter | 310 mm (12.2 inches) |
| Front brakes | Double disc. Floating discs. Optional ABS. |
| Rear tyre | 190/55-ZR17 |
| Front tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear wheel travel | 140 mm (5.5 inches) |
| Rear Suspension | Horizontal Back-link with gas-charged shock and top-out spring. Compression damping |
| Front wheel travel | 119 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | 43mm inverted Balance Free Fork, adjustable stepless rebound and compression damping, spring preload adjustability |
| Trail | 107 mm (4.2 inches) |
| Rake (fork angle) | 27.0° |
| Frame type | Twin spar, cast aluminium |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Wheelbase | 1,440 mm (56.7 inches) |
| Ground clearance | 145 mm (5.7 inches) |
| Overall width | 740 mm (29.1 inches) |
| Overall length | 2,090 mm (82.3 inches) |
| Overall height | 1,145 mm (45.1 inches) |
| Seat height | 835 mm (32.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 206.0 kg (454.2 pounds) |
Other specs | |
| Comments | 154,4 kW (210 PS) at 13.000 with RAM air. Small windscreen. Kawasaki Launch Control Mode (KLCM), Kawasaki Intelligent anti-lock Brake System (KIBS), Kawasaki Sport Traction Control (S-KTRC), Kawasaki Engine Braking Control, Kawasaki Quick Shifter (KQS) (upshift only), Kawasaki Corner Management Function (KCMF). |
| Starter | Electric |
| Color options | Metallic Matte Fusion Silver/Metallic Flat Spark Black |
Rider Reviews
Total comments: 1















Please Login or Register if you would like to leave a comment.