Kawasaki Ninja ZX-10R KRT Replica - 2017 Specifications and Reviews
The 2017 Kawasaki Ninja ZX-10R KRT Replica is a track-focused superbike delivering 210 horsepower with advanced traction control, designed for experienced riders seeking ultimate performance. Its aggressive lime green and ebony livery, compact dimensions, and potent braking system make it ideal for circuit racing and high-speed riding. Known for sharp handling and raw power delivery, it represents Kawasaki's commitment to superbike dominance.
2017
General information | |
| Category | Sport |
| Year | 2017 |
| Model | Kawasaki Ninja ZX-10R KRT Replica |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Greenhouse gases | 136.9 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 5.90 litres/100 km (16.9 km/l or 39.87 mpg) |
| Driveline | Sealed chain |
| Clutch | Wet multi-disc, manual |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Forced lubrication, wet sump with oil cooler |
| Ignition | TCBI with digital advance and Sport-Kawasaki Traction Control (S-KTRC) |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Injection |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 76.0 x 55.0 mm (3.0 x 2.2 inches) |
| Compression | 13.0:1 |
| Torque | 113.50 Nm (11.6 kgf-m or 83.7 ft.lbs) @ 11600 Revolutions">RPM |
| Power | 200.00 Horsepower">HP (146.0 Kilowatt">kW)) @ 13000 Revolutions">RPM |
| Engine type | In-line four, four-stroke |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Rear brakes | Single disc. Optional ABS. |
| Front brakes diameter | 310 mm (12.2 inches) |
| Front brakes | Double disc. Floating discs. Optional ABS. |
| Rear tyre | 190/55-ZR17 |
| Front tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear wheel travel | 140 mm (5.5 inches) |
| Rear Suspension | Horizontal Back-link with gas-charged shock and top-out spring. Compression damping |
| Front wheel travel | 119 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | 43 mm inverted fork with rebound and compression damping, spring preload adjustability and top-out springs |
| Trail | 107 mm (4.2 inches) |
| Rake (fork angle) | 25.0° |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Wheelbase | 1,425 mm (56.1 inches) |
| Ground clearance | 145 mm (5.7 inches) |
| Overall width | 740 mm (29.1 inches) |
| Overall length | 2,090 mm (82.3 inches) |
| Overall height | 1,145 mm (45.1 inches) |
| Seat height | 835 mm (32.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 206.0 kg (454.2 pounds) |
Other specs | |
| Comments | 154.4 kW {210 PS} / 13,000 rpm with RAM air. Traction control. Small windscreen. |
| Starter | Electric |
| Color options | Lime Green/Ebony |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.