MH NK3 125 - 2017 Specifications and Reviews
The MH NK3 125 is a lightweight Spanish-made naked bike ideal for beginner and commuter riders seeking an affordable, manageable entry into motorcycling. Its compact dimensions and low 810mm seat height make it particularly accessible for shorter riders, while the electric starter and hydraulic disc brakes provide modern convenience and reliable stopping power for urban riding.
2017
General information | |
| Category | Naked bike |
| Year | 2017 |
| Model | MH NK3 125 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Emission details | Euro 3 |
| Clutch | Wet, multidisk |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Air |
| Ignition | C.D.I. |
| Fuel system | Carburettor. Keihin 26 mm. |
| Bore x Stroke | 54.0 x 54.0 mm (2.1 x 2.1 inches) |
| Compression | 9.5:1 |
| Torque | 10.00 Nm (1.0 kgf-m or 7.4 ft.lbs) @ 7000 Revolutions">RPM |
| Power | 11.00 Horsepower">HP (8.0 Kilowatt">kW)) @ 8500 Revolutions">RPM |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc. Hydraulic. |
| Front brakes diameter | 280 mm (11.0 inches) |
| Front brakes | Single disc. Hydraulic. Twin piston. |
| Rear tyre | 110/80-17 |
| Front tyre | 90/90-17 |
| Rear Suspension | Single Shock Absorber |
| Front Suspension | Upside Down Forks |
| Frame type | Double-cradle steel frame |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 18.00 litres (4.76 gallons) |
| Wheelbase | 1,355 mm (53.3 inches) |
| Overall width | 745 mm (29.3 inches) |
| Overall length | 2,030 mm (79.9 inches) |
| Overall height | 1,070 mm (42.1 inches) |
| Seat height | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.0821 HP/kg |
| Dry weight | 134.0 kg (295.4 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Brand previously called Motorhispania. Made in Spain. |
| Starter | Electric |
| Color options | White, black |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.