MH Ranger 125 LC - 2017 Specifications and Reviews
The 2017 MH Ranger 125 LC is a lightweight commuter and entry-level adventure bike ideal for new riders seeking reliable Spanish engineering. Known for its robust steel frame, generous fuel capacity, and practical styling, it combines modest power delivery with rugged versatility. The bike excels in urban riding and light off-road exploration with its dual-purpose tire setup and adjustable rear suspension.
2017
General information | |
| Category | Enduro / offroad |
| Year | 2017 |
| Model | MH Ranger 125 LC |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Emission details | Euro 3 |
| Greenhouse gases | 51.0 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 2.20 litres/100 km (45.5 km/l or 106.92 mpg) |
| Clutch | Wet, multidisk |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Ignition | C.D.I. |
| Fuel system | Carburettor. Keihin 26 mm. |
| Torque | 9.20 Nm (0.9 kgf-m or 6.8 ft.lbs) @ 7500 Revolutions">RPM |
| Power | 12.00 Horsepower">HP (8.8 Kilowatt">kW)) @ 8500 Revolutions">RPM |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes diameter | 210 mm (8.3 inches) |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes diameter | 280 mm (11.0 inches) |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre | 110/80-18 |
| Front tyre | 80/90-21 |
| Rear Suspension | Double monoshock arm with crank of progressive system and absorver with adjustable wharf |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Frame type | Double firder in steel |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Wheelbase | 1,140 mm (44.9 inches) |
| Overall width | 855 mm (33.7 inches) |
| Overall length | 2,010 mm (79.1 inches) |
| Overall height | 1,066 mm (42.0 inches) |
| Seat height | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.0945 HP/kg |
| Dry weight | 127.0 kg (280.0 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Brand previously called Motorhispania. Made in Spain. |
| Starter | Electric & kick |
| Color options | White/black |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.