M 1000 XR - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 BMW M 1000 XR is a high-performance adventure tourer designed for experienced riders seeking sport bike handling with practical touring capability. Known for its powerful engine, advanced electronics including multiple riding modes and dynamic traction control, and premium features like adaptive headlights and heated grips, it excels on both road and light off-road terrain.
2025
General information | |
| Color Options | Light White/ M Motorsport, Blackstorm Metallic/ M Motorsport |
| Price | US$ 24495. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Sport |
| Model | BMW M 1000 XR |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5. Controlled three-way catalytic converter |
| Emission | 150.8 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 6.50 litres/100 km (15.4 km/l or 36.19 mpg) |
| Clutch | Multiplate clutch in oil bath, slipper clutch |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Electronic intake pipe injection / digital engine management system: BMS-O with throttle-by-wire |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 80.0 x 49.7 mm (3.1 x 2.0 inches) |
| Compression Ratio | 13.3:1 |
| Max Torque | 113.0 Nm (11.5 kgf-m or 83.3 ft.lbs) @ 11100 RPM |
| Max Power | 201.0 HP (146.7 kW)) @ 12750 RPM |
| Engine Details | Titanium valves |
| Capacity | 999.0 ccm (60.96 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 20.06 litres (5.30 US gallons) |
| Wheelbase | 1547 mm (60.9 inches) |
| Overall Width | 851 mm (33.5 inches) |
| Overall Length | 2169 mm (85.4 inches) |
| Overall Height | 1382 mm (54.4 inches) |
| Seat Height | 848 mm (33.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.9530 HP/kg |
| Wet Weight | 223.2 kg (492.0 pounds) |
| Dry Weight | 210.9 kg (465.0 pounds) |
| | |
M 1000 XR dimensions and frame | |
| Wheels | Forged aluminum |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Floating disc. Two-piston fixed caliper. |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. |
| Rear Tyre | 200/55-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Wheel Travel | 137 mm (5.4 inches) |
| Rear Suspension | Aluminum twin-sided swingarm, DDC Dynamic Damping Control (central shock absorber), adjustable spring preload, rebound and compression stages electronically adjustable |
| Front Wheel Travel | 137 mm (5.4 inches) |
| Front Suspension | Upside-down telescopic fork, diameter 45 mm, electronic self-adjusting DDC Dynamic Damping Control, spring preload, rebound and compression stages adjustable |
| Trail | 117 mm (4.6 inches) |
| Frame | Bridge-type, cast aluminum, load-bearing engine |
| | |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 273.6 km/h (170.0 mph) |
Other specs | |
| (79.0 out of 100)Click here for complete rating. | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 BMW M 1000 XR discussion group or the general BMW discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Fork tube size | 45 mm (1.8 inches) |
| Tire pressure rear | 42 PSI (2.9 Bar or 290 kPa) |
| Tire pressure front | 36 PSI (2.5 Bar or 250 kPa) |
| Sprockets | 17/47 (front/rear) |
| Chain size | 525 |
| Idle speed | 1270 +/- 50 RPM |
| Coolant | 2.00 litres (0.53 US gallons) |
| Brake fluid | DOT 4 |
| Engine oil | SAE 5W-40 API SJ |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | “Rain”, “Road”, “Dynamic”, “Race”“ and “Race Pro 1-3” riding modes. Dynamic Traction Control. Cruise control. Heated grips. Windshield. Keyless. Tire Pressure Monitor. USB charging. |
| Lighting | Headlight Pro with adaptive headlight |
| Electrical | Permanent magnet alternator, 450W. |
| Instruments | 6.5-inch TFT display. |
| Oil capacity | 4.00 litres (4.23 US quarts) |
| Reserve fuel capacity | 5.30 litres (1.40 US gallons) |
| Rake (fork angle) | 25.1° |
| Exhaust system | Titanium rear silencer |
| Lubrication system | Wet sump |
| Max RPM | 14500 |
| Engine type | In-line four, four-stroke |
| Model year | 2025 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations































Please Login or Register if you would like to leave a comment.