Megelli Naked Streetbike 125S - 2010 Specifications and Reviews
The 2010 Megelli Naked Streetbike 125S is an entry-level naked bike designed for beginner and budget-conscious riders seeking affordable urban commuting. Powered by a lightweight 124cc two-stroke single-cylinder engine with carburettor fuel delivery, it emphasizes simplicity and easy handling over performance. Best suited for city riding and casual street use, this bike is known for its economical operation and accessible price point.
2010
General information | |
| Category | Naked bike |
| Year | 2010 |
| Model | Megelli Naked Streetbike 125S |
Engine and Transmission Specifications | |
| Clutch | Wet, multiplate |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 5-speed |
| Lubrication system | Wet sump |
| Ignition | C.D.I |
| Fuel control | SOHC |
| Fuel system | Carburettor. Mikuni |
| Bore x stroke | 56.5 x 49.5 mm (2.2 x 1.9 inches) |
| Compression | 10.0:1 |
| Torque | 9.00 Nm (0.9 kgf-m or 6.6 ft.lbs) @ 7500 |
| Engine type | Single cylinder, two-stroke |
| Capacity: | 124.10 ccm (7.57 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre dimensions | 130/70-17 |
| Front tyre dimensions | 100/70-17 |
| Rear suspension | Fast Ace |
| Front suspension | Conventional fork |
| Frame type | A12 Multi Twin Spar Trellis Configuration frame. T6 Aluminum Trellis with forger dropouts swing arm. |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1,349 mm (53.1 inches) |
| Seat height | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry weight | 110.0 kg (242.5 pounds) |
Other specs | |
| Color options | Red, yellow, black |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.