Megelli Supermoto 250 M - 2013 Specifications and Reviews
The 2013 Megelli Supermoto 250 M is a lightweight, agile super motard designed for riders seeking accessible performance and nimble handling. Powered by a two-stroke 250cc single-cylinder engine with ceramic-coated cylinder technology, it delivers 26 horsepower and excels in urban environments and tight track work. Best suited for enthusiasts wanting an affordable entry into supermoto riding with spirited acceleration and responsive handling characteristics.
2013
General information | |
| Category | Super motard |
| Year | 2013 |
| Model | Megelli Supermoto 250 M |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Driveline | Cushioned final drive |
| Clutch | Wet, multiplate |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Lubrication system | Forced and Wet Sump |
| Ignition | C.D.I. |
| Fuel control | SOHC |
| Fuel system | Carburettor. Mikuni. Optional injection. |
| Bore x stroke | 77.0 x 53.6 mm (3.0 x 2.1 inches) |
| Compression | 11.5:1 |
| Torque | 22.80 Nm (2.3 kgf-m or 16.8 ft.lbs) @ 7000 |
| Power | 26.00 |
| Engine details | Ceramic Coated Cylinder |
| Engine type | Single cylinder, two-stroke |
| Capacity: | 249.60 ccm (15.23 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Laced Aluminum Rim |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre dimensions | 130/70-17 |
| Front tyre dimensions | 100/70-17 |
| Rear suspension | Monoshock, Pre-load Adjustment |
| Front suspension | Telescopic fork |
| Frame type | A12 Multi Twin Spar Trellis main frame. T6 Aluminum Trellis with forger dropouts swing arm. |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1,400 mm (55.1 inches) |
| Seat height | 860 mm (33.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.2241 HP/kg |
| Dry weight | 116.0 kg (255.7 pounds) |
| | |
Other specs | |
| Comments | Chinese ATV. |
| Fuel capacity | 3.00 litres (0.79 gallons) |
| Wheelbase | 830 mm (32.7 inches) |
| Ground clearance | 110 mm (4.3 inches) |
| Overall width | 870 mm (34.3 inches) |
| Overall length | 1,150 mm (45.3 inches) |
| Rear tyre | 145/70-6 |
| Front tyre | 145/70-6 |
| Cooling system | Air |
| Top speed | 30.0 km/h (18.6 mph) |
| Torque | 2.50 Nm (0.3 kgf-m or 1.8 ft.lbs) @ 6000 Revolutions">RPM |
| Capacity: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) |
| Color options | Red/black, black/red, yellow/black |
| Electrical | 12 V 4 Ah battery |
| Starter | Electric |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.