Metropolitan - 2025 Specifications and Reviews
|
| Price | US$ 2649. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Scooter |
| Model | Honda Metropolitan |
|
|
Engine and Transmission Specifications |
| Emission | 46.6 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 2.01 litres/100 km (49.8 km/l or 117.03 mpg) |
| Clutch | Automatic V-Matic |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | CDI |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection. PGM-FI, 19mm throttle body |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| Bore x Stroke | 39.5 x 40.3 mm (1.6 x 1.6 inches) |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 49.0 ccm (2.99 cubic inches) |
Other specs |
| Year of manufacture | 2025 |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.