Minigp - 2025 Specifications and Reviews
|
| Color Options | White |
| Category | Minibike, sport |
|
|
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Kick |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Air |
| Ignition | CDI |
| Fuel Control | Overhead Cams (OHC) |
| Induction | Carburettor |
| Bore x Stroke | 57.3 x 57.8 mm (2.3 x 2.3 inches) |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Max Torque | 11.5 Nm (1.2 kgf-m or 8.5 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Max Power | 11.0 HP (8.0 kW)) @ 7000 RPM |
| Capacity | 149.0 ccm (9.09 cubic inches) |
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 10.00 litres (2.64 US gallons) |
| Wheelbase | 1090 mm (42.9 inches) |
| Ground Clearance | 123 mm (4.8 inches) |
| Overall Width | 595 mm (23.4 inches) |
| Overall Length | 1556 mm (61.3 inches) |
| Overall Height | 911 mm (35.9 inches) |
| Seat Height | 670 mm (26.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.1294 HP/kg |
| Dry Weight | 85.0 kg (187.4 pounds) |
|
|
Minigp dimensions and frame |
| Wheels | 12 inch wheels |
| Rear Brakes | Single disc |
| Front Brakes | Single disc. Hydraulic. |
| Rear Suspension | 215 mm non-adjustable monoshock |
| Front Suspension | 610 mm non-adjustable |
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Kayo MiniGP discussion group or the general Kayo discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Chinese brand. |
| Engine type | Single cylinder, two-stroke |
| Model year | 2025 |
| Motorcycle name | Kayo MiniGP |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.