Monkey - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Honda Monkey is a lightweight, playful commuter designed for casual riders and urban exploration. Its 124cc air-cooled single-cylinder engine delivers accessible performance with 9.3 horsepower, while the compact, retro-styled frame offers nimble handling and approachable fun for beginners and experienced riders alike seeking everyday practicality.
2025
General information | |
| Color Options | Red, Pearl Black |
| Price | US$ 4349. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Allround |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Meets current EPA standards. Models sold in California meet current CARB standards and may differ slightly due to emissions equipment. |
| Emission | 33.6 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 1.45 litres/100 km (69.0 km/l or 162.22 mpg) |
| Clutch | Wet, multiplate |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Air |
| Ignition | Fully transistorized |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection. PGM-FI with automatic enrichment |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| Bore x Stroke | 50.0 x 63.1 mm (2.0 x 2.5 inches) |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Max Torque | 11.0 Nm (1.1 kgf-m or 8.1 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Max Power | 9.3 HP (6.8 kW)) @ 6750 RPM |
| Capacity | 124.0 ccm (7.57 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 5.68 litres (1.50 US gallons) |
| Wheelbase | 1143 mm (45.0 inches) |
| Ground Clearance | 175 mm (6.9 inches) |
| Overall Width | 755 mm (29.7 inches) |
| Overall Length | 1710 mm (67.3 inches) |
| Overall Height | 1030 mm (40.6 inches) |
| Seat Height | 775 mm (30.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 104.8 kg (231.0 pounds) |
Monkey dimensions and frame | |
| Wheels | 10-spoke cast aluminium |
| Rear Brakes | Single disc. Hydraulic. |
| Brake Disc Diameter | 190 mm (7.5 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Hydraulic. Optional ABS. |
| Rear Tyre | 130/80-12 |
| Front Tyre | 120/80-12 |
| Rear Wheel Travel | 102 mm (4.0 inches) |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Wheel Travel | 109 mm (4.3 inches) |
| Front Suspension | 31mm USD fork |
| Trail | 81 mm (3.2 inches) |
| Frame | Steel backbone |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Honda Monkey discussion group or the general Honda discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Model id: MONKEY125A |
| Warranty | One Year Unlimited-mileage |
| Carrying Capacity | Rear rack |
| Lighting | LED lights |
| Instruments | Digital circular LCD meter |
| Oil capacity | 1.10 litres (1.16 US quarts) |
| Reserve fuel capacity | 1.89 litres (0.50 US gallons) |
| Rake (fork angle) | 25.0° |
| Driveline | #420 Chain; 14T/ 37T |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Model year | 2025 |
| Motorcycle name | Honda Monkey |































Please Login or Register if you would like to leave a comment.