Motus MSTR - 2020 Specifications and Reviews
The 2020 Motus MSTR is an American-made middleweight cruiser designed for riders seeking modern technology in a classic format. It combines ride-by-wire throttle control, an adjustable windscreen, and premium BST carbon fiber wheels with practical features like saddlebags and an LCD display. Known for accessible ergonomics and efficient performance, it suits both seasoned cruiser enthusiasts and riders transitioning to larger bikes.
General information | |
| Category | Sport touring |
| Year | 2020 |
| Model | Motus MSTR |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Akrapovic carbon fiber mufflers |
| Driveline | Dual overdrive |
| Clutch | Wet-type multiplate |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Fuel control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Fuel system | Injection. Closed loop multiport electronic injection |
| Bore x Stroke | 80.0 x 67.0 mm (3.1 x 2.6 inches) |
| Compression | 11.5:1 |
| Max RPM RPM | 8600 |
| Torque | 171.0 Nm (17.4 kgf-m or 126.1 ft.lbs) @ 5000 Revolutions">RPM |
| Power | 180.0 Horsepower">HP (131.4 Kilowatt">kW)) @ 8200 Revolutions">RPM |
| Engine type | V4, four-stroke |
| Capacity: | 1650.0 ccm (100.68 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Seat | Seat by Sargent |
| Wheels | BST carbon fiber wheels |
| Rear brakes | Single disc. Brembo |
| Front brakes | Double disc. Brembo |
| Rear Suspension | Ohlins TTX36 mono-shock w/remote preload adjuster |
| Front Suspension | Ohlins NIX03 adjustable |
| Trail | 108 mm (4.3 inches) |
| Rake (fork angle) | 26.0° |
| Frame type | Hand built chromoly frame, carbon fiber panels |
Physical measures and capacities | |
| Oil capacity | 3.80 litres (4.02 US quarts) |
| Fuel capacity | 20.82 litres (5.50 US gallons) |
| Wheelbase | 1473 mm (58.0 inches) |
| Overall length | 2130 mm (83.9 inches) |
| Alternate seat height | 815 mm (32.1 inches) If adjustable, highest setting. |
| Seat height | 813 mm (32.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 256.0 kg (564.4 pounds) |
| | |
Other specs | |
| Comments | Adjustable windscreen. Ride-by-wire throttle control. US brand. |
| Factory warranty | 24 months warranty unlimited mileage |
| Carrying capacity | Saddle bags. Optional top case. |
| Instruments | LCD/TFT display |
| Starter | Electric |
| Color options | Carbon Black, Desert Bronze |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.