Motus MST - 2013 Specifications and Reviews
The 2013 Motus MST is a sport touring motorcycle built for riders seeking American-made performance and long-distance capability. Powered by a unique 1650cc V4 engine producing 165 horsepower, it combines genuine sportiness with touring comfort. Known for its distinctive engine character and premium suspension components from Ohlins, the MST appeals to experienced riders wanting distinctive engineering and extended range.
General information | |
| Category | Sport touring |
| Year | 2013 |
| Model | Motus MST |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Cooling system | Liquid |
| Fuel control | SOHC |
| Fuel system | Injection. EFI |
| Power | 165.00 |
| Engine type | V4, four-stroke |
| Capacity: | 1650.00 ccm (100.68 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Forged aluminum wheels |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes | Double disc |
| Rear suspension | Progressive mono-shock rear suspension w/ remote preload adjuster |
| Front suspension | Ohlins R and T NIX adjustable |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Comments | Windscreen |
| Color options | Red, Silver |
| Factory warranty | 2 year warranty unlimited mileage |
| Carrying capacity | Removable side cases by Givi |
| Seat | Seat by Sargent |
| Electrical | 720w alternator |
| Starter | Electric |
Other specs | |
| Fuel capacity | 17.70 litres (4.68 gallons) |
| Wheelbase | 1,490 mm (58.7 inches) |
| Overall width | 1,180 mm (46.5 inches) |
| Overall length | 2,300 mm (90.6 inches) |
| Overall height | 1,230 mm (48.4 inches) |
| Power/weight ratio | 0.0552 HP/kg |
| Dry weight | 340.0 kg (749.6 pounds) |
| Rear tyre | 270/60-12 |
| Front tyre | 185/88-12 |
| Driveline | Automatic CVT, 4x4 |
| Gearbox | 4-speed |
| Ignition | ECU |
| Bore x Stroke | 87.5 x 82.0 mm (3.4 x 3.2 inches) |
| Compression | 10.2:1 |
| Top speed | 70.0 km/h (43.5 mph) |
| Torque | 28.00 Nm (2.9 kgf-m or 20.7 ft.lbs) @ 4250 Revolutions">RPM |
| Capacity: | 493.00 ccm (30.08 cubic inches) |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.