Motus MST - 2015 Specifications and Reviews
The 2015 Motus MST is an American-made sport-touring motorcycle designed for riders seeking long-distance capability with dynamic handling. Known for its adjustable Ohlins suspension, Bremo braking system, and Givi side cases, it excels at combining comfort for extended touring with spirited road performance. The dual overdrive drivetrain and progressive monoshock suspension enable both highway cruising and engaging cornering dynamics.
General information | |
| Category | Sport touring |
| Year | 2015 |
| Model | Motus MST |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Driveline | Dual overdrive |
| Clutch | Wet-type multiplate |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Fuel control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Fuel system | Injection. Closed loop multiport electronic injection |
| Bore x Stroke | 80.0 x 67.0 mm (3.1 x 2.6 inches) |
| Compression | 11.5:1 |
| Max RPM RPM | 7800 |
| Torque | 167.00 Nm (17.0 kgf-m or 123.2 ft.lbs) @ 5000 Revolutions">RPM |
| Power | 168.00 Horsepower">HP (122.6 Kilowatt">kW)) @ 7200 Revolutions">RPM |
| Engine type | V4, four-stroke |
| Capacity: | 1650.00 ccm (100.68 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Seat | Seat by Sargent |
| Wheels | Forged aluminum OZ wheels |
| Rear brakes | Single disc. Bremo |
| Front brakes | Double disc. Bremo |
| Rear Suspension | Progressive mono-shock w/remote preload adjuster |
| Front Suspension | Ohlins NIX30 adjustable |
Physical measures and capacities | |
| Seat height | 610 mm (24.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
Other specs | |
| Comments | Adjustable windscreen. US made. |
| Factory warranty | 2 year warranty unlimited mileage |
| Carrying capacity | Removable side cases by Givi. Optional top case. |
| Electrical | 720w alternator |
| Instruments | High color, TFT LCD |
| Starter | Electric |
| Color options | Red, silver, blue |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.