Multistrada V4 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Ducati Multistrada V4 is a versatile adventure sport motorcycle designed for experienced riders seeking premium performance and technology. Its powerful V4 engine, advanced electronics including riding modes and traction control, and long-range 22-liter fuel tank make it ideal for both on-road touring and light off-road exploration. Best known for blending sportiness with practicality and Ducati's renowned engineering excellence.
2025
General information | |
| Color Options | Ducati Red/Grey/Black |
| Category | Sport touring |
| Model | Ducati Multistrada V4 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5+ |
| Emission | 162.4 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 7.00 litres/100 km (14.3 km/l or 33.60 mpg) |
| Clutch | Multiplate wet hydraulic control, self-servo action on drive, slipper action on over-run |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Desmodromic valve control |
| Induction | Injection. Continental electronic fuel injection system, Øeq 46mm equivalent elliptical throttle bodies with Ride-by-Wire system |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 83.0 x 53.5 mm (3.3 x 2.1 inches) |
| Compression Ratio | 14.0:1 |
| Max Torque | 124.0 Nm (12.6 kgf-m or 91.5 ft.lbs) @ 9000 RPM |
| Engine Details | V4 Granturismo. Counter-rotating cranskshafts. |
| Capacity | 1158.0 ccm (70.66 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 22.00 litres (5.81 US gallons) |
| Wheelbase | 1566 mm (61.7 inches) |
| Seat Height | 840 mm (33.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 242.0 kg (533.5 pounds) |
Multistrada V4 dimensions and frame | |
| Seat | Dual seat |
| Wheels | Light alloy cast. Pirelli Scorpion Trail II tires. |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Brembo Two-piston calipers. |
| Brake Disc Diameter | 280 mm (11.0 inches) |
| Front Brakes | Double disc. Brembo M50 Stylema monoblock 4-piston 2 pad calipers, ABS |
| Rear Tyre | 170/60-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR19 |
| Rear Wheel Travel | 180 mm (7.1 inches) |
| Rear Suspension | Fully adjustable monoshock. Remote spring preload adjustment, aluminium double-sided swingarm |
| Front Wheel Travel | 170 mm (6.7 inches) |
| Front Suspension | 50mm fully adjustable usd forks |
| Trail | 101 mm (4.0 inches) |
| Frame | Aluminum monocoque |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Ducati Multistrada V4 discussion group or the general Ducati discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Service interval | 15000 km/9000 miles/24 months. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Riding Modes, Power Modes, Traction Control, Wheelie Control, Hold control. |
| Warranty | 2 years unlimited mileage |
| Lighting | Daytime Running LED Light |
| Instruments | 5 inch TFT colour display |
| Alternate seat height | 860 mm (33.9 inches) If adjustable, highest setting. |
| Rake (fork angle) | 24.6° |
| Exhaust system | Stainless steel muffler with catalytic converter and 4 lambda probes, alluminium tail probes |
| Lubrication system | Semi-dry sump |
| Power | 170.0 HP (124.1 kW)) @ 10750 RPM |
| Engine type | V4, four-stroke |
| Year | 2025 |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Ducati Multistrada V4 discussion group or the general Ducati discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |































Please Login or Register if you would like to leave a comment.