Multistrada V4 Pikes Peak - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Ducati Multistrada V4 Pikes Peak is a premium adventure sport motorcycle designed for experienced riders seeking advanced technology and refined performance. Known for its sophisticated Öhlins electronic suspension with Smart EC 2.0 adaptive damping and dual-disc Brembo braking, it excels at seamlessly transitioning between road and light off-road terrain. Best suited for serious touring and sport-adventure enthusiasts, this lightweight machine combines 214 kg of dry weight with superb handling dynamics.
2025
General information | |
| Color Options | Ducati Red/White/grey |
| Price | US$ 32995. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Sport |
| Color Options | Ducati Red/White/grey |
| Year | 2025 |
| Model | Ducati Multistrada V4 Pikes Peak |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5+ |
| Emission | 153.1 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 6.60 litres/100 km (15.2 km/l or 35.64 mpg) |
| Clutch | Multiplate wet hydraulic control, self-servo action on drive, slipper action on over-run |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Continental 46mm eliptical throttle bodies with Ride-by -Wire system |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 83.0 x 53.5 mm (3.3 x 2.1 inches) |
| Compression Ratio | 14.0:1 |
| Max Torque | 124.0 Nm (12.6 kgf-m or 91.5 ft.lbs) @ 9000 RPM |
| Max Power | 170.0 HP (124.1 kW)) @ 10750 RPM |
| Engine Details | V4 Granturismo 90 degrees engine |
| Engine Type | V4, four-stroke |
| Capacity | 1158.0 ccm (70.66 cubic inches) |
| Starting | Electric |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 22.00 litres (5.81 US gallons) |
| Wheelbase | 1595 mm (62.8 inches) |
| Seat Height | 840 mm (33.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.7944 HP/kg |
| Wet Weight | 239.0 kg (526.9 pounds) |
| Dry Weight | 214.0 kg (471.8 pounds) |
| Fuel Capacity | 22.00 litres (5.81 US gallons) |
| Wheelbase | 1595 mm (62.8 inches) |
| Seat Height | 840 mm (33.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
Multistrada V4 Pikes Peak dimensions and frame | |
| Seat | Dual seat |
| Wheels | Marchesini forged aluminum rims. Pirelli Diablo Rosso IV tires. |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Brembo Two-piston calipers. |
| Brake Disc Diameter | 280 mm (11.0 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS. Brembo M50 Stylema monoblock 4-piston 2 pad calipers. |
| Rear Tyre | 190/55-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Wheel Travel | 170 mm (6.7 inches) |
| Rear Suspension | Öhlins TTX36 fully adjustable monoshock, electronic compression and rebound damping adjustment with Öhlins Smart EC 2.0 event-based mode, electronic preload adjustment, aluminium single-sided swingarm |
| Front Wheel Travel | 170 mm (6.7 inches) |
| Front Suspension | Öhlins Ø 48 mm fully adjustable usd fork with TiN treatment, electronic compression and rebound damping adjustment with Öhlins Smart EC 2.0 event-based mode |
| Trail | 120 mm (4.7 inches) |
| Frame | Aluminum monocoque |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Ducati Multistrada V4 Pikes Peak discussion group or the general Ducati discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Service interval | 15000 km/9000 miles/24 months. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Riding Modes, Power Modes, Quick shift up/down, Traction Control, Wheelie Control. Radar technology front and rear, which offers Adaptive Cruise Control and Blind Spot Detection. |
| Warranty | 2 years unlimited mileage |
| Lighting | Daytime Running LED Light |
| Instruments | 6.5 inch TFT colour display |
| Alternate seat height | 860 mm (33.9 inches) If adjustable, highest setting. |
| Rake (fork angle) | 25.8° |
| Exhaust system | Stainless steel muffler, double catalytic converter and 4 lambda probes |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Ducati Multistrada V4 Pikes Peak discussion group or the general Ducati discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Service interval | 15000 km/9000 miles/24 months. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Riding Modes, Power Modes, Quick shift up/down, Traction Control, Wheelie Control. Radar technology front and rear, which offers Adaptive Cruise Control and Blind Spot Detection. |
| Warranty | 2 years unlimited mileage |
| Lighting | Daytime Running LED Light |
| Instruments | 6.5 inch TFT colour display |
| Alternate seat height | 860 mm (33.9 inches) If adjustable, highest setting. |































Please Login or Register if you would like to leave a comment.